TYP: a1

Znamy nominowanych do "Kryształowych Żagli"

czwartek, 4 grudnia 2014
Informacja prasowa | Ewa Górska
Poznaliśmy nominowanych do Nagrody Pomorskiego Związku Żeglarskiego „Kryształowy Żagiel” 2014. Ogłoszenie zwycięzców szóstej już edycji tego wyróżnienia nastąpi 17 stycznia.

Kryształowy żagiel - posiedzenie
Fot. Tomasz Falba

Wczoraj (tj. 3 grudnia) o godz. 10 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku, pod przewodnictwem prezesa PoZŻ Bogusława Witkowskiego, odbyło się posiedzenie Kapituły Nagrody PoZŻ „Kryształowy Żagiel” przyznawanej przez Związek raz do roku za pomorskie osiągnięcia żeglarskie w minionym sezonie.

W Kapitule zasiedli m. in. członkowie Zarządu PoZŻ, reprezentanci Polskiego Związku Żeglarskiego, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji morskich, biznesu, mediów oraz wybitni żeglarze tacy jak: Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Wacław Liskiewicz czy Czesław Perlicki.

Spośród nadesłanych ponad 40 wniosków Kapituła zdecydowała nominować do Nagrody „Kryształowego Żagla” 2014 w kategoriach:

Pomorski Żeglarz Roku

Przemysława Miarczyńskiego (SKŻ Ergo Hestia Sopot) – za m. in. drugie miejsce w Mistrzostwach Świata ISAF w klasie RS:X.
Filipa Ciszkiewicza (MKŻ Arka Gdynia) – za złote medale Mistrzostw Polski Juniorów i Młodzieżowców oraz brązowy medal w Mistrzostwach Polski Seniorów w klasie Laser.
Jacka Stanisławskiego (LKS Charzykowy) – za Mistrzostwo Świata i Europy juniorów w klasie DN (ślizg lodowy).

Pomorska Żeglarka Roku

Maję Dziarnowską (SKŻ Ergo Hestia Sopot) – za zajmowanie czołowych miejsc w Mistrzostwach Polski, Europy i Pucharu Świata w klasie RS:X.
Magdalenę Kwaśną (CHKŻ Chojnice) – za m. in. pierwsze miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w klasie Laser Radial.
Załogę: Ewę Romaniuk i Katarzynę Goralską (YKP Gdynia) – za złote medale w Mistrzostwach Europy Juniorów, Mistrzostwach Europy EUROSAF i Mistrzostwach Polski w klasie 420.

Pomorski Żeglarski Talent Roku

Lidię Sulikowską (UKS Hals Sopot) – za m. in. pierwsze miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży i trzecie miejsce Mistrzostw Europy w klasie Techno 293.
Natalię Kuczys (MKŻ Arka Gdynia) – za zajmowanie czołowych miejsc w Mistrzostwach Świata i Polski Młodzików w klasie OpenBIC.
Igora Kuczysa (MKŻ Arka Gdynia) – za m. in. pierwsze miejsce w regatach Goldener Opti w Kilonii w klasie Optimist i trzecie miejsce (na 806 sklasyfikowanych zawodników) w punktacji Pucharu Polski gr. B w klasie Optimist.
Annę Januszewską (Yacht Klub Stal Gdynia) – za zwycięstwo w sześciu polskich regatach w klasie Optimist.
Tytusa Butowskiego (YKP Gdynia) – za m. in. za złoty medal w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w klasie Optimist i utrzymanie czołowej pozycji w Mistrzostwach Europy.

Pomorski Żeglarski Trener Roku

Macieja Dziemiańczuka (SKŻ Ergo Hestia Sopot) – za trenowanie młodzieżowej kadry RS:X.
Seweryna Kosznika (UKS Hals Sopot) – za trenowanie juniorskiej kadry Techno 293.
Patryka Kuczys-Lutomskiego (MKŻ Arka Gdynia) – za trenowanie m. in. Filipa Ciszkiewicza i Wojciecha Zemke.

Pomorskie Żeglarskie Wydarzenie Roku

Mistrzostwa Świata Finn Masters w Sopocie – za zgromadzenie na starcie 235 zawodników z całego świata.
63 Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej w Gdyni – za rekordową liczbę zgłoszonych 143 jachtów, na pokładach, których wystartowało ponad 600 zawodników.
Zlot Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza” na wodach Zatoki Gdańskiej – za coroczne żeglowanie na klasycznych jachtach, których w roku 2014 udało się zgromadzić 26.
Żeglarski Puchar Trójmiasta – za podtrzymanie unikalnej formuły integrującej środowiska żeglarskie z Gdańska, Gdyni i Sopotu.
Volvo Gdynia Sailing Days – za coraz lepszą organizację imprezy o światowym formacie.

Pomorska Żeglarska Wyprawa Roku

Rejs jachtu „Lady Dana 44” – za pierwsze polskie opłynięcie bieguna północnego.
Rejs jachtu „Tesia” – za pokonanie ponad 2 tys. mil morskich po trudnych wodach Morza Północnego i Atlantyku.

Pomorski Żeglarski Klub Roku

SKŻ Ergo Hestia Sopot – za stworzenie dogodnych warunków do szkolenia zawodników zdobywających czołowe miejsca w imprezach o światowym znaczeniu.
UKS Navigo Sopot – za zwieńczone licznymi sukcesami szkolenie zawodników na katamaranach.
Gdański Klub Morski „Cedrus” – za aktywizację życia żeglarskiego w lokalnym środowisku skupionym wokół Mariny w Błotniku.
YKP Gdynia – za pozostawanie w czołówce najlepszych polskich klubów sportowych i organizację bogatego w wydarzenia jubileuszu 90-lecia istnienia.

Mecenas Pomorskiego Żeglarstwa

Ergo Hestia – za sponsorowanie m. in. SKŻ Ergo Hestia Sopot.
Maciej Widziński, firma „Mawi” – za wspieranie działalności MKŻ Arka Gdynia.
Haribo – za wspieranie sekcji Optimist UKS Navigo Sopot, do której należy 50 młodych żeglarzy.
Energa – za stworzenie Programu Edukacji Żeglarskiej Energa Sailing.
Krzysztof Drywa, Autoryzowany Dealer Volvo – za wieloletnie sponsorowanie regat Volvo Gdynia Sailing Days.

Spośród nominowanych Kapituła wyłoniła zwycięzców, którzy ogłoszeni zostaną 17 stycznia o godz. 18 w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie podczas Pomorskiej Gali Żeglarskiej, która będzie finałem Święta Żeglarstwa, całodziennej imprezy żeglarskiej planowanej tego dnia.

Przypomnijmy, że w kategoriach: Pomorski Żeglarz Roku, Pomorska Żeglarka Roku i Pomorski Trener Roku, Kapituła przyznaje po jednej nagrodzie. W pozostałych kategoriach zwycięzców może być więcej. W kategorii Pomorski Żeglarski Talent Roku, przyznawanej dla najbardziej utalentowanych młodych pomorskich żeglarzy, trzech laureatów, poza „Kryształowymi Żaglami”, otrzyma po tysiąc złotych.

Tradycyjnie już 17 stycznia Prezes PoZŻ Bogusław Witkowski ogłosi też wyróżnionych własną nagrodą.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 June

Początek samotnej żeglugi Krzysztofa Baranowskiego w rejsie dookoła świata na s/y "Polonez" od Newport do Plymouth (25.05.1973 r.). Etap od Plymouth do Newport (17.07.1972 r.) był udziałem w Regatach Samotnych Żeglarzy, które Kapitan Krzysztof Baranowski
sobota, 17 czerwca 1972
Z Plymouth do Newport startują III regaty OSTAR z udziałem Krzysztofa Baranowskiego na s/y "Polonez", Teresy Remiszewskiej na s/y "Komodor" i Zbigniewa Puchalskiego na s/y "Miranda". Regaty wygrał Alain Colas na "Pen Duick IV".
sobota, 17 czerwca 1972