TYP: a1

Głowa potwora odkryta w Bałtyku

czwartek, 20 sierpnia 2015
z mediów | JM
W ubiegłym tygodniu Szwedzcy naukowcy odkryli na dnie Bałtyku prawdziwy skarb - drewnianą figurę, wyrzeźbioną na kształt głowy morskiego potwora. Dziś wiemy już, że był to galion piętnastowiecznego statku "Gribshunden".
Rzeźba została wydobyta na powierzchnię w okolicy wybrzeża Ronneby w południowej Szwecji. Figura została zrobiona z drewna i przedstawia głowę potwora morskiego - wyglądającego jak skrzyżowanie wielu zwierząt i trzymającego w paszczy człowieka. Stanowi ona zakończenie trzymetrowej, drewnianej belki. Całość waży aż 300 kilogramów. Tajemnicza figura służyła jako galion - ozdobne zakończenie dziobu statku, często przedstawiające mityczne bestie i nawiązujące do nazwy jednostki.

Jak się okazuje, galion ten był częścią duńskiego statku wojennego "Gribshunden", który zatonął w tych okolicach pod koniec XV wieku - prawdopodobnie w wyniku pożaru. Był on flagową jednostką floty Jana Oldenburga, który w tym czasie był władcą Danii i Norwegii, a kilka lat później także Szwecji. "Grbishunden" to najlepiej zachowany wrak statku z tego okresu. W najbliższych latach planowane są dalsze prace wydobywcze, które mogą dać niespotykany dotąd wgląd w budowę statków z czasów podróży Krzysztofa Kolumba.
Tagi: smok, głowa, rzeźba, figura, galion, Szwecja, Gribshuden
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 December

Zginął z rąk amazońskich piratów sir Peter Blake, niezwykły żeglarz, podróżnik i ekolog. Był jednym żeglarzem, który brał udział w pierwszych pięciu edycjach regat Whitbread (w latach 1989-1990 na jachcie "Steinlager" zwyciężył we wszystkich sześciu etapa
czwartek, 6 grudnia 2001
Krzysztof Kolumb podczas swej pierwszej ekspedycji odkrył Haiti; dwa tygodnie później "Santa Maria" weszła na mieliznę i statek uznano za stracony.
piątek, 6 grudnia 1492