TYP: a1

Głowa potwora odkryta w Bałtyku

czwartek, 20 sierpnia 2015
z mediów | JM
W ubiegłym tygodniu Szwedzcy naukowcy odkryli na dnie Bałtyku prawdziwy skarb - drewnianą figurę, wyrzeźbioną na kształt głowy morskiego potwora. Dziś wiemy już, że był to galion piętnastowiecznego statku "Gribshunden".
Rzeźba została wydobyta na powierzchnię w okolicy wybrzeża Ronneby w południowej Szwecji. Figura została zrobiona z drewna i przedstawia głowę potwora morskiego - wyglądającego jak skrzyżowanie wielu zwierząt i trzymającego w paszczy człowieka. Stanowi ona zakończenie trzymetrowej, drewnianej belki. Całość waży aż 300 kilogramów. Tajemnicza figura służyła jako galion - ozdobne zakończenie dziobu statku, często przedstawiające mityczne bestie i nawiązujące do nazwy jednostki.

Jak się okazuje, galion ten był częścią duńskiego statku wojennego "Gribshunden", który zatonął w tych okolicach pod koniec XV wieku - prawdopodobnie w wyniku pożaru. Był on flagową jednostką floty Jana Oldenburga, który w tym czasie był władcą Danii i Norwegii, a kilka lat później także Szwecji. "Grbishunden" to najlepiej zachowany wrak statku z tego okresu. W najbliższych latach planowane są dalsze prace wydobywcze, które mogą dać niespotykany dotąd wgląd w budowę statków z czasów podróży Krzysztofa Kolumba.
Tagi: smok, głowa, rzeźba, figura, galion, Szwecja, Gribshuden
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 12 July

W regatach Chicago-Mackinac Race 2003 wystartował najnowszy nabytek chicagowskiej Polonii - jacht "Błyskawica" (Lightning). Biorąc udział w wyścigu w klasie Open "Błyskawica" po przeliczeniu zajęła I-sze miejsce wyprzedzając największy i najszybszy jacht
sobota, 12 lipca 2003
S/y "Polonez" z Kpt. Krzysztofem Baranowskim minął metę regat TARS 1972 jako dwunasty jacht (czas 30 dni, 16 godzin, 55 minut).
środa, 12 lipca 1972
W Gdańsku zwodowano jacht "Konstanty Maciejewicz"; w pierwszy rejs wyruszył na trasę wokół Ameryki Południowej z przejściem Przylądka Horn ze wschodu na zachód.
poniedziałek, 12 lipca 1971
Umieszczenie "Victory" w suchym doku w Portsmouth.
środa, 12 lipca 1922