TYP: a1

Głowa potwora odkryta w Bałtyku

czwartek, 20 sierpnia 2015
z mediów | JM
W ubiegłym tygodniu Szwedzcy naukowcy odkryli na dnie Bałtyku prawdziwy skarb - drewnianą figurę, wyrzeźbioną na kształt głowy morskiego potwora. Dziś wiemy już, że był to galion piętnastowiecznego statku "Gribshunden".
Rzeźba została wydobyta na powierzchnię w okolicy wybrzeża Ronneby w południowej Szwecji. Figura została zrobiona z drewna i przedstawia głowę potwora morskiego - wyglądającego jak skrzyżowanie wielu zwierząt i trzymającego w paszczy człowieka. Stanowi ona zakończenie trzymetrowej, drewnianej belki. Całość waży aż 300 kilogramów. Tajemnicza figura służyła jako galion - ozdobne zakończenie dziobu statku, często przedstawiające mityczne bestie i nawiązujące do nazwy jednostki.

Jak się okazuje, galion ten był częścią duńskiego statku wojennego "Gribshunden", który zatonął w tych okolicach pod koniec XV wieku - prawdopodobnie w wyniku pożaru. Był on flagową jednostką floty Jana Oldenburga, który w tym czasie był władcą Danii i Norwegii, a kilka lat później także Szwecji. "Grbishunden" to najlepiej zachowany wrak statku z tego okresu. W najbliższych latach planowane są dalsze prace wydobywcze, które mogą dać niespotykany dotąd wgląd w budowę statków z czasów podróży Krzysztofa Kolumba.
Tagi: smok, głowa, rzeźba, figura, galion, Szwecja, Gribshuden
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 April

Zmarł Jerzy Szałajko, jeden z nestorów szczecińskiego żeglarstwa i JK AZS
środa, 18 kwietnia 2018
Z Gdyni w wokółziemski rejs wypływa "Iskra II" dowodzona przez Czesława Dyrcza.
wtorek, 18 kwietnia 1995
W Auckland urodził się Dean Barker, skipper "Emirates Team New Zealand".
środa, 18 kwietnia 1973
Zmarł Thor Heyerdahl, który zyskał światową sławę w 1947 r. dzięki trwającej 101 dni podróży z Ameryki Południowej do Polinezji na tratwie "Kon-Tiki" wykonanej na wzór tratw Inków. Później żeglował na tratwach trzcinowych "Ra", "Ra II", "Tygrys".
czwartek, 18 kwietnia 2002