TYP: a1

Polskie rzeki odsłaniają kolejne skarby

poniedziałek, 7 września 2015
z mediów|JM
Niski stan wody w polskich rzekach wciąż przynosi zaskakujące korzyści. Raz po raz, z różnych miejsc w kraju pojawiają się doniesienia o kolejnych skarbach odkrytych przez opadającą wodę. Wyjątkowo ciekawe znalezisko odkryto tym razem w Sanie.

San

"San widziany z Zamku Sobień" autorstwa Lowdown - Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.


Niedawno pisaliśmy o stuletnim wraku parowca, który wyłonił się z Bugu. Z kolei wyjątkowo niski stan wody na Wiśle zamienił rzekę w prawdziwą kopalnię skarbów. Kilkadziesiąt ton elementów Pałacu Kazimierzowskiego, zabytkowa drezyna, osiemnastowieczne butelki - doniesienia o znajdywanych w Wiśle skarbach wydają się nie kończyć. Nie brakuje też niestety całej masy śmieci. W kilku miejscach, przed domorosłymi poszukiwaczami skarbów teren zaczęła ochraniać policja i straż miejska.

Tymczasem opadająca woda w Sanie odkryła prawdziwy historyczny rarytas. W ubiegłym tygodniu, mieszkaniec Piskorowic koło Leżajska natrafił na dwuczłonową łódź pełną broni. Na miejsce wysłana została policja i żołnierze z 16 Batalionu Saperów w Nisku. Po zabezpieczeniu znaleziska, łódź została wyciągnięta na brzeg. W jej środku znaleziono łopatę saperską, karabin i amunicję. Znalezisko pochodzi z czasów pierwszej wojny światowej. O jego dalszych losach zadecyduje wojewódzki konserwator zabytków.
Tagi: San, Wisła, Bug, zabytki, susza
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 September

Na "Nord V" z San Francisco w samotny rejs dookoła świata wyruszył Andrzej Urbańczyk z zamiarem opłynięcia trasy w czasie 100 dni. Złe warunki meteorologiczne uniemożliwiły realizację zamiaru i rejs został przerwany.
czwartek, 21 września 1989
W odległości około 600 Mm od Azorów zatonął czteromasztowy bark "Pamir" (zbudowany w Hamburgu w 1905 r. z przeznaczeniem do przewozu towarów na trasę australijską i południowo-amerykańską); zginęło 80 młodych marynarzy.
sobota, 21 września 1957
Urodził się Marc Pajot, jeden z najsłynniejszych francuskich żeglarzy regatowych.
poniedziałek, 21 września 1953