TYP: a1

Stuletni parowiec na dnie Bugu

czwartek, 27 sierpnia 2015
z mediów | JM
Opadający poziom wody na Bugu jest utrapieniem dla wielu osób, ale ma również swoje korzyści. Właśnie dzięki temu udało się zbadać tajemniczy wrak parowca, który niemal sto lat temu osiadł na dnie rzek w pobliżu Broku i Bojan.

O tym, że coś zalega w tym miejscu rzeki, mieszkańcy okolicznych miasteczek wiedzieli od dawna. W 2006 roku istniały nawet plany podniesienia wraku z dna - jednak nigdy nie doszły one do skutku. Jak się okazuje, wystarczyło poczekać kilka lat, by krytycznie niski poziom wody na Bugu sam odsłonił statek. Dziś wiemy, że jest to wrak bocznokołowca z początku XX wieku.

Nie jest pewne, kiedy dokładnie parowiec zatonął, ani do kogo należał. Większość teorii wskazuje na Niemcy lub Rosję i okres pierwszej wojny światowej. Na szczęście teraz, po odsłonięciu wraku, będzie go można dokładnie zbadać i zidentyfikować. Póki co, stanowi on niemałą atrakcję turystyczną. Można go nie tylko zobaczyć, ale też popłynąć na miejsce wpław, a nawet przejść po dnie rzeki.
Tagi: Bug, wrak, parowiec, bocznokołowiec, odkrycie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001