TYP: a1

XIX-wieczny żaglowiec odkryty w Świnoujściu

czwartek, 21 maja 2015
z mediów | JM
W Zatoce Pomorskiej, w pobliżu toru podejściowego do portu w Świnoujściu, znajduje się tajemniczy przedmiot. Wczoraj, dzięki badaniom z użyciem płetwonurków i podwodnego robota, udało się ustalić, że jest to wrak XIX-wiecznej jednostki żaglowej. Wszystko wskazuje na to, że została ona celowo zatopiona w roku 1870.

Falochrony w Świnoujściu
fot. Wikipedia


Podwodny obiekt, znajdujący się przy zachodnim falochronie w Świnoujściu, został odkryty w 2004 roku. Nikt nie spodziewał się jednak, że zatopiony przedmiot to wrak ponad stupięćdziesięcioletniego żaglowca. Udało się to ustalić dzięki wysiłkom badawczym nurków ze Świnoujścia. W celu potwierdzenia odkrycia posłużono się również, specjalnie przygotowanym do tego celu, podwodnym robotem. Wrak spoczywa na głębokości około sześciu metrów. Jego stan można określić jako dobry. Żaglowiec miał dwa maszty i półmetrowe burty, a jego długość wynosiła około 40 metrów. Na statku znaleziono kotwicę, miedziane sworznie, elementy pompy zęzowej i uchwyt do drzwi.

Jak udało się ustalić po wstępnych badaniach, żaglowiec powstał około roku 1850, a więc 165 lat temu. Wiele wskazuje na to, że został on celowo zatopiony - wraz z trzema innymi jednostkami - w 1870 roku, podczas wojny francusko-pruskiej. Działanie miało na celu zablokowanie portu w Świnoujściu przed ewentualnym atakiem ze strony francuskiej.
Tagi: Świnoujście, wrak, odkrycie, XIX wiek, żaglowiec
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 March

Wręczono nagrody kolejnej edycji "Rejsu Roku": I nagrodę otrzymali kpt. Jacek Wacławski i kpt. Tadeusz Natanek.
piątek, 2 marca 2007
W Gdyni zmarła Teresa Remiszewska, w początkowym okresie swej kariery żeglarskiej szkoliła i prowadziła rejsy z żeglarzami z Krakowa, uznanie światka żeglarskiego zdobyła po starcie w regatach OSTAR 72 na jachcie "Komodor".
sobota, 2 marca 2002
W Marsylii kończy regaty (po oficjalnym zamknięciu linii mety) "Warta Polpharma" pod dowództwem Kapitana Romana Paszke.
piątek, 2 marca 2001
Na południowym Atlantyku podczas regat BOC zaginął Harry Mitchell żeglujący na jachcie "Horatio Hornblower", uczestnik okołoziemskich regat w 1986 r., uczestnik regat OSTAR w latach 1976, 1992.
czwartek, 2 marca 1995
W Auckland szwajcarski "Team Allighi" wygrywa 5:0 finał Pucharu Ameryki z "Team New Zealand".
niedziela, 2 marca 2003
Urodziła się Noami James, pierwsza kobieta, która opłynęła świat wokół trzech przylądków.
środa, 2 marca 1949
Urodził się Janusz Zbierajewski, znany polski żeglarz morski, kapitan wielu znaczących rejsów w historii polskiego żeglarstwa.
poniedziałek, 2 marca 1942