TYP: a1

XIX-wieczny żaglowiec odkryty w Świnoujściu

czwartek, 21 maja 2015
z mediów | JM
W Zatoce Pomorskiej, w pobliżu toru podejściowego do portu w Świnoujściu, znajduje się tajemniczy przedmiot. Wczoraj, dzięki badaniom z użyciem płetwonurków i podwodnego robota, udało się ustalić, że jest to wrak XIX-wiecznej jednostki żaglowej. Wszystko wskazuje na to, że została ona celowo zatopiona w roku 1870.

Falochrony w Świnoujściu
fot. Wikipedia


Podwodny obiekt, znajdujący się przy zachodnim falochronie w Świnoujściu, został odkryty w 2004 roku. Nikt nie spodziewał się jednak, że zatopiony przedmiot to wrak ponad stupięćdziesięcioletniego żaglowca. Udało się to ustalić dzięki wysiłkom badawczym nurków ze Świnoujścia. W celu potwierdzenia odkrycia posłużono się również, specjalnie przygotowanym do tego celu, podwodnym robotem. Wrak spoczywa na głębokości około sześciu metrów. Jego stan można określić jako dobry. Żaglowiec miał dwa maszty i półmetrowe burty, a jego długość wynosiła około 40 metrów. Na statku znaleziono kotwicę, miedziane sworznie, elementy pompy zęzowej i uchwyt do drzwi.

Jak udało się ustalić po wstępnych badaniach, żaglowiec powstał około roku 1850, a więc 165 lat temu. Wiele wskazuje na to, że został on celowo zatopiony - wraz z trzema innymi jednostkami - w 1870 roku, podczas wojny francusko-pruskiej. Działanie miało na celu zablokowanie portu w Świnoujściu przed ewentualnym atakiem ze strony francuskiej.
Tagi: Świnoujście, wrak, odkrycie, XIX wiek, żaglowiec
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 June

Zginął na morzu Kpt. Tadeusz Rożniewski.
wtorek, 14 czerwca 2005
W Rotterdamie odbywa się chrzest s/y "Łódka Bols".
sobota, 14 czerwca 2003
Z Gdańska wyrusza w rejs dookoła świata "Antica" Jerzego Wąsowicza.
niedziela, 14 czerwca 1998
Z portu Falmouth wyszedł w rejs mały kecz "Suahili" z Robinem Knox-Johnstonem na pokładzie; powrócił do tego samego portu 22.04.1969 r.; trasa rejsu wiodła dookoła świata z okrążeniem trzech przylądków: Horn, Leeuwin i Dobrej Nadziei.
piątek, 14 czerwca 1968