TYP: a1

Delfiny zawitały do Polski

piątek, 21 sierpnia 2015
z mediów
Do Zatoki Gdańskiej zawitały niedawno delfiny butlonose. Pojawiły się już pierwsze nagrania i fotografie przedstawiające te sympatyczne zwierzęta. To pierwszy tego typu udokumentowany przypadek od ponad stu lat!Pierwsze doniesienia o delfinach pływających w wodach Bałtyku - okolicach Helu - pojawiły się już na początku tego miesiąca. Pracownicy Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, którzy otrzymali tę informację, podeszli do niej z rezerwą. Bałtyk nie jest w końcu naturalnym środowiskiem dla tych niezwykłych zwierząt. Wiadomo było jednak, że jeśli doniesienia są prawdziwe, wkrótce pojawią się dowody na ich potwierdzenie. Rzeczywiście - w kolejnych tygodniach zaczęto informować o parze delfinów butlonosych, dostrzeżonych w okolicy Kaliningradu i Kłajpedy. Tym razem udało się sfotografować morskie ssaki, a nawet je sfilmować.

Delfiny butlonose to najbardziej rozpowszechniony gatunek z tej rodziny zwierząt - ich stada mogą dochodzić nawet do setek osobników. Ssaki te są jednak objęte ochroną. W rejonie Zatoki Gdańskiej pojawiły się po raz pierwszy od XIX wieku.
Tagi: delfiny, Bałtyk, Zatoka Gdańska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 November

Zmarł Kazimierz Michalski - instruktor i wychowawca młodzieży, konstruktor i inspektor nadzoru technicznego, zasłużony działacz żeglarstwa polskiego.
piątek, 29 listopada 1991
Wystartowała do samotnego rejsu non stop Kay Cottee.
niedziela, 29 listopada 1987