TYP: a1

Rosyjski wrak znaleziony u wybrzeży Szwecji

czwartek, 30 lipca 2015
z mediów | JM
Tajemniczy wrak łodzi podwodnej, pokryty napisami wykonanymi cyrylicą, został w ubiegłym tygodniu odnaleziony u wybrzeży Szwecji. Początkowo podejrzewano, że okręt jest współczesny. Jak się jednak okazuje, pochodzi on z początku XX wieku.
Odkrycia wraku dokonała grupa poszukiwawcza Ocean X Team. Jednostka została odnaleziona na północny wschód od Sztokholmu, w odległości 1,5 mili morskiej od brzegów Szwecji. Ma około 20 metrów długości i 3 szerokości. Ze względu na bardzo dobry stan odnalezionego okrętu, jak również napisy na kadłubie wykonane cyrylicą, w szwedzkich mediach od razu pojawiły się przypuszczenia, że był to nieudany efekt tajnej rosyjskiej misji. Biorąc pod uwagę wzmożoną aktywność rosyjskiej marynarki na wodach Bałtyku w ostatnich latach i jej działania prowokacyjne - odnalezienie współczesnej jednostki w pobliżu Szwecji wydawało się tym bardziej prawdopodobne. Prawda okazała się jednak inna.

Eksperci szwedzkich sił zbrojnych przebadali w ostatnich dniach materiał wideo nagrany przez Ocean X Team. Jak się okazało, okręt - choć faktycznie rosyjski - jest znacznie starszy, niż przypuszczano. Pochodzi on z czasów carskich, z roku 1916. Jednostka miała zatonąć w wyniku zderzenia ze szwedzkim statkiem. Podczas dokonania odkrycia zwrócono uwagę na szczelnie zamknięte włazy w kadłubie. Oznacza to najprawdopodobniej, że załoga jednostki nigdy nie wydostała się na zewnątrz. Ze względu na wartość historyczną znaleziska, na miejscu nie będą prowadzone badania techniczny.
Tagi: Rosja, Szwecja, łódź podwodna, Ocean X Team
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 June

Joanna Pajkowska zwycięzczynią TWO - STAR
wtorek, 20 czerwca 2017
We Fryburgu w Szwajcarii zmarł Bronisław Miazgowski - instruktor żeglarstwa i wychowania morskiego w Zarządzie Głównym dawnej Ligi Morskiej i Kolonialnej, pisarz-marynista, założyciel Klubu Marynistów, inicjator i założyciel Międzynarodowego Instytutu Kul
sobota, 20 czerwca 1981
Starosta koszaliński, na terenie przystani Klubu Tramp, wręczył pierwsze książeczki żeglarskie grupie miejscowych żeglarzy. Data ta została uznana za początek istnienia Klubu Morskiego Tramp w Koszalinie.
niedziela, 20 czerwca 1948
Urodził się w Kamyszynie nad Wołgą Witold Bublewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, działacz harcerski i Ligi Morskiej.
poniedziałek, 20 czerwca 1904
Yacht Klub Polski organizuje pierwsze morskie regaty na trasie Gdynia-Roenne; na starcie stanęło 9 jachtów; w regatach zwyciężył s/y "Witeź" z Kpt. Michałem Laudańskim.
wtorek, 20 czerwca 1933