TYP: a1

Rosyjski wrak znaleziony u wybrzeży Szwecji

czwartek, 30 lipca 2015
z mediów | JM
Tajemniczy wrak łodzi podwodnej, pokryty napisami wykonanymi cyrylicą, został w ubiegłym tygodniu odnaleziony u wybrzeży Szwecji. Początkowo podejrzewano, że okręt jest współczesny. Jak się jednak okazuje, pochodzi on z początku XX wieku.
Odkrycia wraku dokonała grupa poszukiwawcza Ocean X Team. Jednostka została odnaleziona na północny wschód od Sztokholmu, w odległości 1,5 mili morskiej od brzegów Szwecji. Ma około 20 metrów długości i 3 szerokości. Ze względu na bardzo dobry stan odnalezionego okrętu, jak również napisy na kadłubie wykonane cyrylicą, w szwedzkich mediach od razu pojawiły się przypuszczenia, że był to nieudany efekt tajnej rosyjskiej misji. Biorąc pod uwagę wzmożoną aktywność rosyjskiej marynarki na wodach Bałtyku w ostatnich latach i jej działania prowokacyjne - odnalezienie współczesnej jednostki w pobliżu Szwecji wydawało się tym bardziej prawdopodobne. Prawda okazała się jednak inna.

Eksperci szwedzkich sił zbrojnych przebadali w ostatnich dniach materiał wideo nagrany przez Ocean X Team. Jak się okazało, okręt - choć faktycznie rosyjski - jest znacznie starszy, niż przypuszczano. Pochodzi on z czasów carskich, z roku 1916. Jednostka miała zatonąć w wyniku zderzenia ze szwedzkim statkiem. Podczas dokonania odkrycia zwrócono uwagę na szczelnie zamknięte włazy w kadłubie. Oznacza to najprawdopodobniej, że załoga jednostki nigdy nie wydostała się na zewnątrz. Ze względu na wartość historyczną znaleziska, na miejscu nie będą prowadzone badania techniczny.
Tagi: Rosja, Szwecja, łódź podwodna, Ocean X Team
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 May

W Gdyni odbywa się chrzest "MK Cafe Posti".
sobota, 25 maja 2002
Zakończenie samotnego rejsu dookoła świata Krzysztofa Baranowskiego na s/y "Polonez". Trasa rejsu prowadziła z Newport przez Atlantyk do Cape Town, dalej przez Ocean Indyjski do Hobart na Tasmanii, potem przez Pacyfik do Port Stanley na Falklandach i prze
piątek, 25 maja 1973