TYP: a1

Wydobyto skarb wart 50 mln dolarów

czwartek, 16 kwietnia 2015
z mediów | JM
Brytyjsko-francuskiej ekspedycji badawczej udało się wydobyć 100 ton srebrnych monet, o łącznej wartości około 50 milionów dolarów. Monety znajdowały się na pokładzie wraku statku SS “City of Cairo”, który zatonął na wysokości wybrzeży Namibii podczas drugiej wojny światowej.Wrak statku został odkryty już pod koniec 2013 roku. Ze względów bezpieczeństwa, procedurę wydobycia skarbu utrzymywano jednak w ścisłej tajemnicy. O odkryciu poinformowano media dopiero wczoraj. Akcja wydobywcza była bezprecedensowo trudna pod względem technicznym, ponieważ wrak znajdował się na rekordowej głębokości - 5150 tysięcy metrów, czyli ponad kilometr głębiej niż wrak "Titanica".

Legendarny frachtowiec “City of Cairo” - transportujący 2 tysiące skrzyń wypełnionych drogocennymi monetami - został zatopiony przez torpedę wystrzeloną z niemieckiego U-Boota, 6 listopada 1942 roku. Jednostka osiadła na środku Atlantyku, na wysokości wybrzeży Namibii - około 660 kilometrów od brzegu Wyspy Świętej Heleny. Udało się uratować około 200 z 311 osób, znajdujących się na pokładzie statku.Procedury poszukiwania City of Cairo rozpoczęły się już na początku lat pięćdziesiątych.  Przez wiele dziesięcioleci, nie przynosiły one żadnego skutku skutku. W 2011 roku, na zlecenie brytyjskiego rządu, w poszukiwania włączyła się specjalna, brytyjsko-francuska grupa badawcza Deep Ocean Search. Wrak statku zlokalizowano jednak dopiero dwa lata temu.
Tagi: City of Cairo, skarb, wrak, Deep Ocean search
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 July

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940