TYP: a1

Najpiękniejsza żeglarska choinka na maszcie Daru Młodzieży

niedziela, 18 grudnia 2022
Z mediów/Uniwersytet Morski w Gdyni

Już od dziś będzie można oglądać niezwykłą choinkę - jedyną taką w Polsce i najwyższą w Trójmieście. Choinka ma 49,5 metra i...będzie zdobi grotmaszt „Daru Młodzieży” cumującego przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni.

Świąteczną iluminacje na najpiękniejszej polskiej fregacie uruchomią o 15.40 JM Rektor UMG prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit wspólnie z Joanną Zielińską, Przewodniczącą Rady Uczelni i Przewodniczącą Rady Miasta.

Oświetlenie w kształcie choinki tworzy konstrukcja z 500 żarówek rozciągniętych pomiędzy rejami na półkilometrowym sznurze. Tradycja zapalania światełek na „Darze Młodzieży” zrodziła się podczas Rejsu Niepodległości w 2018 roku. W okresie świątecznym żaglowiec był u wybrzeży Stanów Zjednoczonych w Los Angeles.

„Dar Młodzieży” jest trzymasztową fregatą, której najwyższe dwa maszty – grot i fok – mają po 49,5 m wysokości, a nieco mniejszy krojc – 46,5 m wysokości. Światełka w najwyższym punkcie osiągają wysokość około 60 metrów od poziomu morza.


 

 

Tagi: Dar Młodzieży
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 June

Na tratwie wykonanej z siedmiu pni "Les Sept Petites Soeurs" z Callao w Peru wyruszył William Willis; rejs zakończył w Pago Pago na Samoa.
wtorek, 22 czerwca 1954
Na pokladzie "Lwowa" rozpoczynają się prace nad pierwszym polskim filmem o tematyce morskiej "Zew Morza".
środa, 22 czerwca 1927
Urodził się Zbigniew Chodnikiewicz, jeden z najbardziej znanych szkoleniowców polskich.
niedziela, 22 czerwca 1924