TYP: a1

Najpiękniejsza żeglarska choinka na maszcie Daru Młodzieży

niedziela, 18 grudnia 2022
Z mediów/Uniwersytet Morski w Gdyni

Już od dziś będzie można oglądać niezwykłą choinkę - jedyną taką w Polsce i najwyższą w Trójmieście. Choinka ma 49,5 metra i...będzie zdobi grotmaszt „Daru Młodzieży” cumującego przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni.

Świąteczną iluminacje na najpiękniejszej polskiej fregacie uruchomią o 15.40 JM Rektor UMG prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit wspólnie z Joanną Zielińską, Przewodniczącą Rady Uczelni i Przewodniczącą Rady Miasta.

Oświetlenie w kształcie choinki tworzy konstrukcja z 500 żarówek rozciągniętych pomiędzy rejami na półkilometrowym sznurze. Tradycja zapalania światełek na „Darze Młodzieży” zrodziła się podczas Rejsu Niepodległości w 2018 roku. W okresie świątecznym żaglowiec był u wybrzeży Stanów Zjednoczonych w Los Angeles.

„Dar Młodzieży” jest trzymasztową fregatą, której najwyższe dwa maszty – grot i fok – mają po 49,5 m wysokości, a nieco mniejszy krojc – 46,5 m wysokości. Światełka w najwyższym punkcie osiągają wysokość około 60 metrów od poziomu morza.


 

 

Tagi: Dar Młodzieży
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 June

Zmarł Kazimierz Klimaszewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, zasłużony działacz żeglarski, współzałożyciel Klubu Morskiego PTTK "Bryza", był jego pierwszym komandorem.
wtorek, 4 czerwca 1974
Zakończenie pierwszych załogowych regat dookoła świata Whitbread. Regaty w klasyfikacji wygrał jacht "Sayula II" (kpt. Ramon Carlin), chociaż pierwszy na mecie był "Great Britain II" (kpt. Chay Blyth). W regatach uczestniczyły polskie jachty "Otago" (kpt.
wtorek, 4 czerwca 1974
Na rafie w odległości 38 Mm od Australii tonie "Batavia".
poniedziałek, 4 czerwca 1629