TYP: a1

Eksplodowało słynne berlińskie akwarium

piątek, 16 grudnia 2022
Z mediów

Największe na świecie akwarium z morską wodą, czyli berliński AquaDom dziś spektakularnie zakończyło swój żywot, eksplodując na wszystkie strony. Woda zalała pobliskie ulice, dwie osoby zostały pokaleczone szkłem.

 

Zgromadzona w akwarium woda wyrzuciła na ulicę wiele przedmiotów z hotelu Radisson Blu, w którym znajduje się AquaDom. W hotelu popękały także szyby w oknach i drzwiach hotelu, a odłamki szkła poraniły dwie osoby. Na ulice wylał się niemal milion litrów wody, a wraz z nią 1 500 ryb, które trzymano w akwarium. Gości hotelu ewakuowano i zakwaterowano w innych lokalizacjach.

Nie wiadomo, co było przyczyną zdarzenia, ale za jeden z przypuszczalnych powodów uważa się zmęczenie materiału – akwarium było zbudowane ze szkła akrylowego.

 

AquaDom w dzielnicy Mitte było turystyczną atrakcją. Oddano je do użytku w 2004 r., a koszt jego budowy szacuje się na 12,8 mln euro. Konstrukcja miała 16 m wysokości i 11,5 m średnicy. Akwarium mieściło około 1 mln litrów słonej wody i 1,5 tys. ryb z niemal 100 gatunków.

Tagi: AquaDom, akwarium
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 March

W Wellington urodził się Russel Coutts; był sternikiem w "Team New Zealand". W ich barwach obronił Puchar dla Nowej Zelandii.
czwartek, 1 marca 1962
W rejsie z Australii do Europy ginie bez wieści bark "Admirał Karpfanger" ex "L'anenir".
wtorek, 1 marca 1938
W okołoziemskim rejsie "Dar Pomorza" pod Kapitanem Konstantym Maciejewiczem opływa Przylądek Horn; było to pierwsze przejscie przylądka pod polską banderą.
poniedziałek, 1 marca 1937
Urodził się Kpt. Andrzej Urbańczyk, żeglarz, pisarz, kompozytor piosenek żeglarskich, aforysta, poeta, swego czasu kolarz, judoka, wojujący pacyfista, obrońca zwierząt, najczęściej nagradzany kapitan Rejsu Roku, organizator i dowódca pierwszej powojennej
niedziela, 1 marca 1936
"Dar Pomorza" jako pierwszy polski statek zawija do Japonii.
piątek, 1 marca 1935
Konstanty Maciejewicz rozpoczyna pracę w PSM w Tczewie.
środa, 1 marca 1922