TYP: a1

Ciekawostki o świętach Bożego Narodzenia

czwartek, 21 grudnia 2023
Hanka Ciężadło

Święta to dobra okazja, by oderwać się od zgiełku tego świata i uświadomić sobie, że jest on dużo fajniejszym miejscem, niż nam się niekiedy wydaje. Poznajcie naszą subiektywną, z pewnością niekompletną, ale za to ciekawą listę faktów o Bożym Narodzeniu.

Gdzie to się zaczęło?

Oczywiście w Betlejem… Ale nie o to pytamy. Początki obchodzenia Bożego Narodzenia jako cyklicznego święta nikną w mrokach dziejów, jednak wedle wszelkiego prawdopodobieństwa pierwszym miejscem, gdzie je oficjalnie świętowano, był Rzym.

Co ciekawe, każdego roku Boże Narodzenie zaczyna się w okolicy... Wyspy Bożego Narodzenia. OK, gwoli ścisłości – każdy dzień właśnie tam się zaczyna, bowiem Wyspa leży na Pacyfiku, na linii zmiany daty. W jej sąsiedztwie jest też kilka innych wysepek, ale ta ma najfajniejszą nazwę – i jako jedyna jest stale zamieszkana. Lokalsi nazywają ją Kitirimati, a wymawia się to „Kirismas”.

Kto obchodzi Boże Narodzenie?

Spacerując przed świętami po galeriach handlowych (co samo w sobie jest oznaką masochizmu), można dojść do wniosku, że święta dotyczą wszystkich; nawet Chińczyków, bo stamtąd właśnie pochodzi większość ozdób. Z pewnością do ich upowszechnienia (ale też komercjalizacji) przyłożyły się Stany Zjednoczone – ale tam wszystko jest większe, więc skala zakupów również.

Tak naprawdę Boże Narodzenie jako święto obchodzi się w ponad 160 krajach  - wybaczcie, nie wymienimy tutaj wszystkich. Co ciekawe, istnieją takie miejsca, gdzie wcale byśmy się nie spodziewali Bożego Narodzenia, a jednak jest ono oficjalnie wpisane do kalendarza. Takimi krajami są np. Pakistan i Jordan – tam 25 grudnia jest świętem tylko dla chrześcijan.

Św. Mikołaj na łodzi

Kto przynosi prezenty pod choinkę? Tak, tak, wiemy, że Wy – ale tak oficjalnie? W zależności od regionu, z którego pochodzimy, będzie to aniołek, gwiazdor, albo patron żeglarzy - czyli święty Mikołaj. No dobrze, a kto mu pomaga? I tu znów są różne wersje: elfy, śnieżynki…

Istnieje jednak wersja niepoprawna politycznie: według starej hiszpańskiej tradycji święty miał przypływać z prezentami łodzią, a towarzyszył mu Zwarte Piet, czyli Czarny Piotruś – pochodzący z Mauretanii psotny Murzynek (wedle niektórych wersji miał on być dorosły - ale nadal psotny). Co ciekawe, ta sama legenda obowiązywała w Niderlandach – skąd do Mauretanii trochę dalej, niż z Hiszpanii. Może więc coś jest na rzeczy?

 

Tagi: Boże Narodzenie, tradycje, ciekawostki, Zwarte Piet, Kirimati
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521