TYP: a1

Hel jak Monte Carlo

czwartek, 28 stycznia 2016
Redakcja/MF
Helski port zostanie zmodernizowany. W planach jest budowa zaplecza socjalnego dla żeglarzy i postawienie dla nich pomostów cumowniczych. W miejscu zniszczonego budynku, który obecnie stoi na terenie portu wybudowany zostanie nowoczesny hotel.


Dziś helski port jest jednym z najbardziej ruchliwych, choć warunki dla żeglarzy nie są zbyt przyjazne. Ma się to jednak zmienić, a to za przyczyną nowego projektu realizowanego do spółki przez Zarząd Portu Morskiego Hel i Urząd Miasta Hel. Dzięki niemu ma tu powstać nowoczesne zaplecze socjalne oraz pomosty cumownicze. Z kolei zamiast zrujnowanego budynku znajdującego się w porcie powstać ma czterogwiazdkowy hotel z częścią spa a także rozmaite restauracje, knajpy i sklepiki. Jak podkreśla burmistrz Helu, Adam Kohnke , który projekt określa mianem „polskiego Monte Carlo”, wyglądem hotel będzie przypominać nadbudówkę wielkiego statku pasażerskiego .



Finansowaniem budowy części hotelowej zajmą się prywatni inwestorzy, którzy kupili teren już kilka lat temu. Natomiast co do części portowej Urząd Miasta dysponuje już wizualizacjami i jest na etapie przygotowywania projektu niezbędnego do ubiegania się o środki na inwestycję. Tu samorząd oraz zarząd portu najbardziej liczą na finansowanie z Unii Europejskiej w ramach programu operacyjnego „Polska – Rosja 2014-2020”.

Według planów całość prac ma być zakończona do 2020 roku.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971