TYP: a1

Chiny będą wspierać polskie porty?

poniedziałek, 21 marca 2016
Redakcja/MF
Polska chce się aktywnie zaangażować w inicjatywy chińskiego rządu „Jeden Pas i Jeden Szlak” oraz „16+1”. Gotowość taką zadeklarował minister gospodarki morskiej i żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk podczas spotkania z Xu Jianem, Ambasadorem Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.

Jeden Pas i Jeden Szlak
Port Gdańsk. By I, Pazurzasty, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2501756


„Jeden Pas i Jeden Szlak” to inicjatywa ogłoszona przez Prezydenta Chin Xi Jinpinga w 2013 r., która zakłada m.in. rozwój euroazjatyckich korytarzy transportowych. Jest ona bezpośrednim nawiązaniem do starożytnego Jedwabnego Szlaku. Format współpracy „16+1” jest z kolei wyrazem zainteresowania rządu chińskiego regionem Europy Środkowej i Wschodniej. Uczestniczy w nim 16 państw europejskich oraz Chiny.

W ramach tych inicjatyw proponowany jest szereg projektów. Jednym z ostatnio zaprezentowanych przez stronę chińską jest współpraca z regionem Europy Środkowej i Wschodniej i rozwój portów morskich położonych nad Morzem Adriatyckim, Morzem Czernym oraz nad Morzem Bałtyckim. Jak powiedział podczas spotkania z ministrem Grabarczykiem ambasador XU, intencją Chin jest wsparcie dla rozwoju środkowoeuropejskich portów morskich poprzez promowanie konkretnych projektów z udziałem chińskich przedsiębiorstw i banków. Działania będą skoncentrowane na przemyśle oraz tworzeniu i wspieraniu klastrów technologiczno-przemysłowych.
Minister Gróbarczyk zachęcił chińskie przedsiębiorstwa do zaangażowania w inwestycje w polskich portach morskich. Podkreślił, że stronę chińską mogą zainteresować również projekty związane z przywracaniem żeglowności polskich rzek: Odry i Wisły.
Rozmowy nt. współpracy w obszarze gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej będą kontynuowane m.in. podczas I szczytu Ministrów Transportu w Rydze, w maju br. Podczas tego wydarzenia strona chińska ma przedstawić bardziej szczegółowe informacje nt. zaangażowania w rozwój środkowoeuropejskich portów morskich.
Tagi: Jeden Pas i Jeden Szlak, port, Chiny, ministerstwo
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932