TYP: a1

Nowe miasto na Pomorzu Zachodnim

środa, 1 czerwca 2016
Redakcja/MF
Dune City – taką, kojarzącą się z literaturą fantastyczną nazwę ma nosić nowe miasto, które w ciągu najbliższych 15 lat powstanie na Pomorzu Zachodnim, na wschód od Mielna. „Dune City” to jeden duży turystyczny projekt, który będzie obejmować obszar 40 hektarów.
Dune City
Fot. Firmus Group


Dune City powstanie na mierzei jeziora Jamno i Morza Bałtyckiego. Na wspomnianych 40 hektarach norweski deweloper postawi hotele, pensjonaty i wakacyjne wille, kompleksy sklepów, centra konferencyjne i lokale oferujące usługi związane z wypoczynkiem. Dune City ma stać się "całorocznym ośrodkiem rekreacji i turystyki", a także miejscem organizacji  kongresów i konferencji.

Teren pod inwestycję Firmus Group, inwestor Dune City zakupiła kilkanaście lat temu. Od lat 30. XX wieku aż do 1990 roku obszar ten należał do wojska i wykorzystywany był do celów wojskowych, ogrodzony i niedostępny dla ludności cywilnej. Prace planistyczne przy projekcie Dune City trwały 7 lat. Obecnie, jak poinformował Cezary Kulesza z Firmus Group, inwestor czeka na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Plan powinien być uchwalony w tym roku. W pierwszej kolejności (w 2018 roku) powstaną tutaj hotel na 300–400 pokoi oraz apartamenty. Docelowo w Dune City ma powstać około 10 tys. miejsc noclegowych a koszt inwestycji szacowany jest na około miliard euro. Całe miasto ma być gotowe w ciągu 10- 15 lat.

Projekt Dune City został przygotowany przez Studio Architektoniczne Sietnicki ze Szczecina. Na tegorocznych Światowych Targach Nieruchomości w Cannes otrzymał nagrodę „MIPIM Architectural Review Future Project Awards" w kategorii Regeneration i Masterplanning.
Tagi: Dune city, miasto, Mielno, Pomorze, turystyka, inwestycja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 March

Barbara Królikowska odbiera nagrodę Rejs Roku za rejs dookoła świata na s/y "Karolka".
piątek, 3 marca 2006
Wokółziemskie regaty The Race zakończył "Club Med.", 110. stopowy katamaran dowodzony przez Granta Daltona i Franka Profitta zwyciężając w stawce 6 jachtów.
sobota, 3 marca 2001
Jerzy Wąsowicz na s/y "Antica": mija ze wschodu na zachód Przylądek Horn w rejsie do Ameryki Południowej.
środa, 3 marca 1999
Opłynięcie Hornu przez s/y "Wojewoda Koszaliński" prowadzonego przez Ryszarda Wabika.
środa, 3 marca 1982