TYP: a1

Nowe miasto na Pomorzu Zachodnim

środa, 1 czerwca 2016
Redakcja/MF
Dune City – taką, kojarzącą się z literaturą fantastyczną nazwę ma nosić nowe miasto, które w ciągu najbliższych 15 lat powstanie na Pomorzu Zachodnim, na wschód od Mielna. „Dune City” to jeden duży turystyczny projekt, który będzie obejmować obszar 40 hektarów.
Dune City
Fot. Firmus Group


Dune City powstanie na mierzei jeziora Jamno i Morza Bałtyckiego. Na wspomnianych 40 hektarach norweski deweloper postawi hotele, pensjonaty i wakacyjne wille, kompleksy sklepów, centra konferencyjne i lokale oferujące usługi związane z wypoczynkiem. Dune City ma stać się "całorocznym ośrodkiem rekreacji i turystyki", a także miejscem organizacji  kongresów i konferencji.

Teren pod inwestycję Firmus Group, inwestor Dune City zakupiła kilkanaście lat temu. Od lat 30. XX wieku aż do 1990 roku obszar ten należał do wojska i wykorzystywany był do celów wojskowych, ogrodzony i niedostępny dla ludności cywilnej. Prace planistyczne przy projekcie Dune City trwały 7 lat. Obecnie, jak poinformował Cezary Kulesza z Firmus Group, inwestor czeka na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Plan powinien być uchwalony w tym roku. W pierwszej kolejności (w 2018 roku) powstaną tutaj hotel na 300–400 pokoi oraz apartamenty. Docelowo w Dune City ma powstać około 10 tys. miejsc noclegowych a koszt inwestycji szacowany jest na około miliard euro. Całe miasto ma być gotowe w ciągu 10- 15 lat.

Projekt Dune City został przygotowany przez Studio Architektoniczne Sietnicki ze Szczecina. Na tegorocznych Światowych Targach Nieruchomości w Cannes otrzymał nagrodę „MIPIM Architectural Review Future Project Awards" w kategorii Regeneration i Masterplanning.
Tagi: Dune city, miasto, Mielno, Pomorze, turystyka, inwestycja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 lipca

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940