TYP: a1

Obcy na dnie Oceanu Spokojnego?

wtorek, 11 września 2018
Monika Frenkiel

Wiemy już, że o tym, co dzieje się na dnie oceanów nic nie wiemy. No, może troszeczkę. Być może w głębinach żyją gigantyczne stwory? Na ich ślady trafili naukowcy z Narodowego Centrum Oceanograficznego Uniwersytetu w Southampton podczas eksploracji dna Oceanu Spokojnego.

[t][/t] [s]Fot. University of Southampton[/s]

No dobra, z tymi gigantycznymi stworzeniami to taki żart w konwencji science – fiction, choć jaka jest prawda, jeszcze nie wiadomo. Wiadomo, że po raz kolejny technika dała nam możliwość zobaczenia czegoś, co do tej pory było dla ludzkich oczu niedostępne. Otóż badając region Oceanu Spokojnego pomiędzy Meksykiem a Hawajami, na głębokości ok. 4 km znaleziono ok. 3,5 tys. (a dokładnie 3539) tajemniczych śladów. Maja one po ok. 2,5 metra długości i 13 głębokości. Prawdopodobnie też pierwotnie były większe i głębsze, ale zostały częściowo zasypane przez piasek. Depresje -  tak bowiem o śladach mówią naukowcy – nie pojawiały się przypadkowo i pojedynczo, ale tworzyły linie i przypominały niemal ślady stóp.

[t][/t] [s]Fot. University of Southampton[/s]

Oczywiście natychmiast pojawiło się kilka hipotez, co mogło pozostawić tajemnicze ślady. Naukowcy z Southampton wskazują na podobieństwo znaleziska do śladów pozostawianych przez wieloryby – jednak to by oznaczało, że mamy do czynienia z gatunkiem wieloryba nurkującym niemal kilometr głębiej niż jego znani światu pobratymcy. Inna hipoteza głosi, że wgłębienia to ślady procesów geologicznych, np. wybuchów gazów. No i wreszcie pojawiła się teoria,  że to jakieś stworzenie – tyle, że na głębokości 4 km. Według aktualnej wiedzy nie powinny żyć tak ogromne istoty, które mogłyby się poruszać za pomocą własnych odnóży.

A może po prostu film „Otchłań” nie był fikcja na dnie oceanu żyją obcy?

 

Tagi: ślady, nauka, odkrycie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 lipca

W wieku 86 lat zmarł Zenon Gralak, żeglarz, działacz Pomorskiego Związku Żeglarskiego, dziennikarz i publicysta morski oraz współtwórca nagrody „Rejs Roku”
środa, 15 lipca 1410
Z Port Huron (USA) na Jeziorze Huron wyruszył jacht "Gemini" biorąc udział w regatach Millennium 600 organizowanych wspólnie przez Bayview Yacht Club i Chicago Yacht Club z okazji stulecia regat Chicago Mac. Trasa liczyła 600 mil i prowadziła przez jezior
sobota, 15 lipca 2000
Zmarła Kpt. Teresa Dudzic-Zając; już w 1946 roku była zawodniczką i działaczką Akademickiego Związku Morskiego we Wrocławiu, potem wieloletnim członkiem kadry narodowej, później została trenerem i sędzią.
poniedziałek, 15 lipca 2002
Umiera Bogdan Dacko, który jako pierwszy po wojnie przepłynął Atlantyk na s/y "Hermes".
niedziela, 15 lipca 1990
Urodziła się Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, która na s/y "Mazurek" jako pierwsza kobieta na świecie odbyła samotny kobiecy rejs dookoła świata.
środa, 15 lipca 1936
W Gdyni odbył się chrzest żaglowca "Zawisza Czarny", jednostki przeznaczonej dla harcerzy, zbudowanej na bazie lugotrawlera "Cietrzew", który wcześniej został wycofany z eksploatacji.
piątek, 15 lipca 1960
Odbyła się kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; kolejny raz wygrała załoga amerykańskiego jachtu - obrońcy pucharu "Resolute" z Kpt. Charlesem Adamsem.
czwartek, 15 lipca 1920