TYP: a1

"Żeglarstwo morskie. Oznakowanie i światła statków"

środa, 25 maja 2011
MZ

Tym razem obiektem naszej recenzji nie będzie książka, a w każdym razie nie książka w klasycznym tego słowa znaczeniu. Co to zatem jest? To dobrze pomyślana pomoc dydaktyczna! Każdy, kto ma już za sobą trud egzaminu na stopień co najmniej „sternika jachtowego”, z pewnością wspomina z trwogą konieczność opanowania wiedzy na temat tego co oznaczają różne światełka, które jakaś jednostka „poruszająca się po wodzie” niesie. 


Jest tego mnóstwo, wiele konfiguracji, czerwonych, zielonych i białych świateł układa się w specjalny kod, który trzeba zapamiętać i na egzaminie zabłysnąć wiedzą. Siedzimy zatem przed książką, w której na specjalnych tablicach przedstawione jest oświetlenie różnych jednostek i usiłujemy to wszystko zapamiętać. Ale przecież te tablice z reguły nie wyczerpują wszystkich możliwości. Do tego dochodzi problem, jak tę wiedzę zweryfikować. Ten problem rozwiązuje omawiane wydawnictwo. Dostajemy do dyspozycji około 120 kart z widocznymi kolorami świateł, a po drugiej stronie opis, co te światła oznaczają. Możemy po kilka z tych kart układać przed sobą i próbować odgadnąć, co te światła oznaczają, po czym te próby skonfrontować z rzeczywistym znaczeniem, odwracając karty. To naprawdę pomaga w opanowaniu materiału.


Nawiasem mówiąc, piszący te słowa wie jedno na pewno – jeśli nocą, w trakcie rejsu, dostrzeże dwa czerwone światła jedno nad drugim, to wie, że należy z tego miejsca oddalić się jak najszybciej!


„Żeglarstwo morskie. Oznakowanie i światła statków”
Opracował: Piotr Lewandowski
Konsultacje: Bartłomiej Czarcinski
Grafika: Marek Jachowicz
Wydawca: MORKA – Piotr Lewandowski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 July

Wyruszył w okołoziemski rejs s/y "Asterias" ze zmieniającymi się załogami ze Śląskiego Yacht Clubu ZSP-PTTK, m.in. z opłynięciem Hornu (29.03.1988 r.).
poniedziałek, 13 lipca 1987
W Bridgetown na Barbados kończy się rejs tratwy "Ra II" Thora Heyerdahla (start 17 maja z Safi).
poniedziałek, 13 lipca 1970
W Gdyni podniesiono banderę na statku szkolnym "Dar Pomorza"; statek pływał pod polską banderą do 1981 r., a obecnie pełni funkcję statku muzeum.
niedziela, 13 lipca 1930