TYP: a1

Wincenty Cygan "Granatowa załoga"

środa, 21 grudnia 2011
MZ

W krótkiej notce zamieszczonej na okładce tej książki czytamy - „Borchardt żyje… wcielił się w postać Wincentego Cygana...”. 


Cóż, według mnie to zestawienie jest trochę za daleko idące. To tak jakby porównywać Himalaje z Tatrami. Ale przyznać trzeba, że książka ta jest znakomita w czytaniu, wartko opowiadana, ciekawa. Bo i losy autora są nietuzinkowe, choć od razu można powiedzieć, że takich życiorysów Polaków, których doświadczyła II wojna światowa, jest wiele. Urodzony w Berechach koło Ustrzyk Dolnych, wstępuje w roku 1937 jako ochotnik do marynarki. Po wybuchu wojny, na pokładzie ORP „Błyskawica” opuszcza kraj i ląduje w Anglii. Potem służy na ORP „Dragon”, aż do jego zatonięcia. Po wojnie pozostaje w Wielkiej Brytanii i dopiero pod koniec życia powraca do kraju.


Co stanowi o wyjątkowości tej książki – otóż do tej pory mogliśmy czytać wspomnienia i relacje, których autorami byli oficerowie, sprawujący funkcje dowódcze na pokładach okrętów. Teraz poznajemy życie na okręcie pełniącym służbę na morzach w czasie wojny, widziane oczyma zwykłego marynarza. A to spojrzenie „spod pokładu” okazuje się być inne niż to z wysokości mostku kapitańskiego. Jest tu mniej romantyzmu, a więcej twardego, ciężkiego borykania się z codziennością służby. Oficerowie to także przeciwnicy, nie mniej uciążliwi i niebezpieczni jak wróg czający się czy to za horyzontem, czy też pod powierzchnią wody.

Tyle pochwał, teraz jedna uwaga – rzuca się w oczy brak jakichkolwiek przypisów i indeksu, a to poważnie umniejsza wartość tej książki. Wydawco! Zadbaj na przyszłość, aby twoje publikacje zostały solidnie zaopatrzone w aparat naukowy, bowiem bez tego stają się tylko ciekawą lekturą.


Wincenty Cygan „Granatowa załoga”

Oficyna Wydawnicza FINNA

Gdańsk 2011

Wydanie I

stron 468

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 lipca

W wieku 86 lat zmarł Zenon Gralak, żeglarz, działacz Pomorskiego Związku Żeglarskiego, dziennikarz i publicysta morski oraz współtwórca nagrody „Rejs Roku”
środa, 15 lipca 1410
Z Port Huron (USA) na Jeziorze Huron wyruszył jacht "Gemini" biorąc udział w regatach Millennium 600 organizowanych wspólnie przez Bayview Yacht Club i Chicago Yacht Club z okazji stulecia regat Chicago Mac. Trasa liczyła 600 mil i prowadziła przez jezior
sobota, 15 lipca 2000
Zmarła Kpt. Teresa Dudzic-Zając; już w 1946 roku była zawodniczką i działaczką Akademickiego Związku Morskiego we Wrocławiu, potem wieloletnim członkiem kadry narodowej, później została trenerem i sędzią.
poniedziałek, 15 lipca 2002
Umiera Bogdan Dacko, który jako pierwszy po wojnie przepłynął Atlantyk na s/y "Hermes".
niedziela, 15 lipca 1990
Urodziła się Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, która na s/y "Mazurek" jako pierwsza kobieta na świecie odbyła samotny kobiecy rejs dookoła świata.
środa, 15 lipca 1936
W Gdyni odbył się chrzest żaglowca "Zawisza Czarny", jednostki przeznaczonej dla harcerzy, zbudowanej na bazie lugotrawlera "Cietrzew", który wcześniej został wycofany z eksploatacji.
piątek, 15 lipca 1960
Odbyła się kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; kolejny raz wygrała załoga amerykańskiego jachtu - obrońcy pucharu "Resolute" z Kpt. Charlesem Adamsem.
czwartek, 15 lipca 1920