TYP: a1

Alex Kershaw "Ucieczka z głębin"

sobota, 22 czerwca 2013
MZ

Powiada się, że najbardziej interesujące i niesamowite opowieści nie powstają w umysłach autorów, lecz tworzy je życie. Książka, którą omawiamy, to kolejny, jeden z wielu przykład na prawdziwość tej tezy. Jej autor to doświadczony dziennikarz współpracujący z najlepszymi brytyjskimi tytułami prasowymi, w jego dorobku znajdują się także scenariusze filmowe i książki dokumentalne.

Tym razem opowiada nam historię USS Tang – amerykańskiego okrętu podwodnego, prawdziwie legendarnej jednostki, która podczas wojny na Pacyfiku nie tylko zatopiła największą ilość wrogich statków i okrętów, lecz także uratowała ogromną ilość zestrzelonych lotników.

Kampania na Oceanie Spokojnym, kojarzy nam się głównie z operacjami lotniskowców i pancerników tudzież z desantami na wyspy opanowane przez japońskie wojska. Do tej wizji przyzwyczaiły nas hollywoodzkie super produkcje, takie jak „Tora, tora, tora” czy „Bitwa o Midway”, w których oglądamy bohaterskich lotników i dzielnych marynarzy prowadzących walkę na powierzchni morza. Wojna podwodna zniknęła z pola widzenia, a przecież stanowiła ona istotny fragment zmagań.

USS Tang znakomicie zapisał się w owej „cichej wojnie”. Szczęście mu dopisywało, pod dowództwem brawurowego kapitana Dicka O`Kane. Ale do czasu. Podczas kolejnej misji, po zatopieniu japońskiego transportowca, ostatnia torpeda na skutek najprawdopodobniej awarii, zawróciła i uderzyła we własny okręt. Zginęła część załogi, a USS Tang spoczął na dnie. Rozpoczęła się dramatyczna walka o życie. Prawdziwy jednak koszmar miał się dopiero rozpocząć. Rozbitkowie trafili do obozu, prawdziwej „farmy tortur”.

Książka Kershawa to trzymająca w napięciu opowieść o bohaterstwie i heroizmie, nie można się od niej oderwać. Jest jednocześnie dokumentem obrazującym mało znane fragmenty II Wojny Światowej. Prawdziwa gratka dla wielbicieli marynistyki i militariów.

Alex Kershaw „Ucieczka z głębin”

Historia legendarnego okrętu podwodnego i jego walecznej załogi

Wydawnictwo Znak 2010

stron: 232

cena: 39,90

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971