TYP: a1

Przewodnik kulinarny Pascala - "Chorwacja"

sobota, 22 października 2011
Kinga Rzucidło
Chłodne, leniwie płynące jesienne dni przywołują obraz letnich wspomnień. Chcąc przywrócić smak minionego lata, spędzonego na jednej z chorwackich wysp sięgnęłam po Przewodnik kulinarny Pascala - „Chorwacja”.

Elegancka, ładnie wydana i kolorowo ilustrowana książka zabiera nas w podróż po kilku zakątkach Chorwacji. Sławna Dalmacja łącznie z częścią wyspiarską, Gorski Kotar, Istria, Zagrzeb czy Slawonia, Baranja i Srijem to tylko kilka z przytoczonych regionów, scharakteryzowanych zarówno pod kątem turystycznym jak i kulinarnym.

Przyznam się szczerze i bez bicia, pierwsze kartkowanie przewodnika nie wzbudziło salw zachwytu. Przeciwnie. Przedstawione potrawy wydały mi się stanowczo za drogie, a możliwość kupienia większości składników w mniejszym, jak moje, mieście graniczyła z cudem, a puszkę ogonów raków w zalewie można zakupić zapewne tylko tam „gdzie raki zimują”.

Drugie podejście pozwoliło mi wychwycić kilka tańszych i jak się okazało niemniej dobrych potraw. Na pierwszy ogień poszedł Ajvar, lekko pikantna pasta warzywna popularna na całych Bałkanach. To nie mój pierwszy znany i wypróbowany przepis tej potrawy i w mojej opinii ten zamieszczony w przewodniku kulinarnym jest naprawdę dobry, w smaku porównywalny do tego, którym tak ochoczo zajadałam się w Chorwacji.

Kolejnym wypróbowanym, godnym polecenia przepisem były Tuńczykowe krokiety. Nieraz słyszałam o tej potrawie, ale dopiero wczoraj miałam okazję poznać jej smak. Nawet moi domownicy, wybredni testerzy smaków, docenili owo danie. Znalazłam kilka potraw, które na stałe zagoszczą w mej kuchni. Ryż cytrynowy, Zawijane szaszłyki z ajvarem czy Gorący krem z marascino zdecydowanie godne są wypróbowania.

Jako że w kuchni chorwackiej mięso króluje pod każdą postacią i tu nie mogło zabraknąć przepisu na Baraninę z ryżem, Pljeskawicę czy Kotlety jagnięce w serze trapistów. Nie mniejszy wybór stanowią potrawy z ryb i owoców morza. Zupa z raków, Pstrąg z Dalmacji, Frytowana mątwa na sałacie czy Carpaccio z łososia z jałowcem to tylko niektóre z zaserwowanych propozycji.

Nie obędzie się bez uwag, zastrzeżenia budzą fotografie potraw, a raczej ich brak. Tylko część przepisów zaopatrzona jest zdjęciem oddającym rzeczywisty wygląd potrawy. Reszta to wyjęte z reklamy barwne fotosy owoców i warzyw. Wiem jak wyglądają dojrzałe czereśnie, strąk zielonego groszku czy pomidorki koktajlowe, zdecydowanie wolałabym zobaczyć rezultat końcowy przygotowanego posiłku.

Podsumowując, mimo kilku wad Przewodnik kulinarny Pascala - „Chorwacja” to kompendium chorwackim smaków i zapachów. Ciekawe i zróżnicowane zestawienie potraw zachęca do spróbowania i rozsmakowania się w proponowanych daniach kuchni bałkańskiej.

Autor: opracowanie zbiorowe, tekst: Monika Malusi, Anna Wojciechowska
Tytuł: Przewodnik kulinarny. Pascal. „Chorwacja”
Wydawnictwo: Pascal
Rok wydania: 2007
Cena z okładki: 29,99 zł (księgarnia Matras – promocja 9.90 zł)
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 June