TYP: a1

"Chorwacja. Przewodnik dla żeglarzy. Półwysep Istria i Kvarner"

środa, 22 grudnia 2010
PN

Książka ta zaiste zacnie wydana, bogata szatą graficzną, przyciąga oczy. Bierzemy ją do ręki – twarda oprawa, w środku kredowy papier, dużo zdjęć, co ważne kolorowych, widać staranność edytorską. Dla niektórych zastosowanie błyszczącej kredy może stanowić pewne utrudnienie w lekturze, bo jak sama nazwa wskazuje – błyszczy i literki gorzej widać, ale za to zdjęcia wychodzą wybornie.


Tyle pochwał, teraz trochę dziegciu. Od razu, nawet po pobieżnym przeglądnięciu, orientujemy się, że nawet tytuł jest mylący. Po pierwsze proponowany w książce rejs zaczyna się poza obszarem Kvarneru, ale to drobiazg. Większym grzechem jest to, że wspomniana w tytule Istria, to dla autora jedynie Pula i zatoka Krnica. A gdzie Rovinj, Limski Fiord, Poreč itd. itp. Nie znajdziemy ani słowa o małych, ale przecież atrakcyjnych wysepkach Kvarneru jak Susak, Unije, Ilovik. Trzeba od razu powiedzieć, że to nie jest PRZEWODNIK, jak stoi w tytule, ale raczej relacja z rejsu, propozycja trasy, jednej z wielu, jakie można na tym obszarze odbyć.


I jeszcze jedna uwaga, do diabła autorze - škampi to nie są krewetki!

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 12 July

W regatach Chicago-Mackinac Race 2003 wystartował najnowszy nabytek chicagowskiej Polonii - jacht "Błyskawica" (Lightning). Biorąc udział w wyścigu w klasie Open "Błyskawica" po przeliczeniu zajęła I-sze miejsce wyprzedzając największy i najszybszy jacht
sobota, 12 lipca 2003
S/y "Polonez" z Kpt. Krzysztofem Baranowskim minął metę regat TARS 1972 jako dwunasty jacht (czas 30 dni, 16 godzin, 55 minut).
środa, 12 lipca 1972
W Gdańsku zwodowano jacht "Konstanty Maciejewicz"; w pierwszy rejs wyruszył na trasę wokół Ameryki Południowej z przejściem Przylądka Horn ze wschodu na zachód.
poniedziałek, 12 lipca 1971
Umieszczenie "Victory" w suchym doku w Portsmouth.
środa, 12 lipca 1922