TYP: a1

"Chorwacja. Przewodnik dla żeglarzy. Półwysep Istria i Kvarner"

środa, 22 grudnia 2010
PN

Książka ta zaiste zacnie wydana, bogata szatą graficzną, przyciąga oczy. Bierzemy ją do ręki – twarda oprawa, w środku kredowy papier, dużo zdjęć, co ważne kolorowych, widać staranność edytorską. Dla niektórych zastosowanie błyszczącej kredy może stanowić pewne utrudnienie w lekturze, bo jak sama nazwa wskazuje – błyszczy i literki gorzej widać, ale za to zdjęcia wychodzą wybornie.


Tyle pochwał, teraz trochę dziegciu. Od razu, nawet po pobieżnym przeglądnięciu, orientujemy się, że nawet tytuł jest mylący. Po pierwsze proponowany w książce rejs zaczyna się poza obszarem Kvarneru, ale to drobiazg. Większym grzechem jest to, że wspomniana w tytule Istria, to dla autora jedynie Pula i zatoka Krnica. A gdzie Rovinj, Limski Fiord, Poreč itd. itp. Nie znajdziemy ani słowa o małych, ale przecież atrakcyjnych wysepkach Kvarneru jak Susak, Unije, Ilovik. Trzeba od razu powiedzieć, że to nie jest PRZEWODNIK, jak stoi w tytule, ale raczej relacja z rejsu, propozycja trasy, jednej z wielu, jakie można na tym obszarze odbyć.


I jeszcze jedna uwaga, do diabła autorze - škampi to nie są krewetki!

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877