TYP: a1

Przewodnik kulinarny Pascala - "Francja"

sobota, 10 grudnia 2011
Kinga Rzucidło
Moje najświeższe podróżnicze wspomnienia biegną ku Francji, do Île-de-France, doliny Loary i Prowansji, francuskich regionów, w których zaszyłam się na dwa tygodnie sierpnia. Francja zachwyca bogactwem kulturowym miast, różnorodnością krajobrazów i wspaniałą kuchnią, uważaną za jedną z najlepszych kuchni świata. Oryginalny wygląd potraw i wyrafinowany ich smak doceniają nawet najbardziej wytrawni smakosze.

„Przewodnik kulinarny: Francja” wydawnictwa Pascal był obietnicą powrotu do atrakcyjnych francuskich regionów. To kolejna z tej serii kulinarna wędrówka po krajach Europy. Po skompletowaniu wszystkich pozycji będziemy dysponować różnorodną kulinarnie, barwną biblioteczką. Co się tyczy samego wydania, moja opinia nie uległa zmianie. Albumy z tej serii, eleganckie, ładnie wydane z pewnością nadają się na prezent dla miłośników kuchni francuskiej i samej Francji.

Pierwsze strony stanowią charakterystykę poszczególnych regionów Francji, nie tylko pod kątem kulinarnym, ale także historycznym, krajobrazowym i turystycznym. Dzięki nim dowiemy się z czego słynie Normandia, jakie specjały królują na bretońskich stołach i jak daleko w przeszłość wykracza sława korsykańskich win. Podsumowaniem każdego regionu jest przepis na tradycyjną potrawę, tak charakterystyczną dla omawianego obszaru, jak Choucroute rodem z Alzacji, czy Cassoulet - zapiekanka z fasoli, sycące danie z Langwedocji.

Dalsza część przewodnika stanowi bogaty zbiór potraw wywodzących się z różnorodnej kuchni francuskiej. Z przystawek godny wypróbowania jest przepis na ciekawą w smaku Cukinię w cieście, z dań głównych Prowansalska zapiekanka z naleśników i prosty przepis na ziemniaki inaczej czyli Ziemniaki po delfińsku. Z deserów pokusiłam się o przyrządzenie Naleśników pomarańczowych, ale z myślą o najmłodszych łasuchach, w uboższej wersji - bez alkoholu. Przepis nie zdał próby, naleśniki w wersji z masłem wzbogaconym o skórkę pomarańczową i cytrynową nie przypadły nikomu do gustu.

Moim zdaniem przewodnik kulinarny Pascala zawiera łatwe w przygotowaniu, ale nieco droższe dania. Potrawy z królika, baraniny czy trufli będą doskonałym rozwiązaniem na niedzielny czy świąteczny obiad.

autor: Elżbieta Gałuszka, Mirek Drewniak
tytuł: „Przewodnik kulinarny: Francja”
wydawnictwo: Pascal
rok wydania: 2007
ilość stron: 158
cena z okładki: 29,90 zł
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 June

Grant Dalton na "NZ Endeavour" wygrywa w Southampton 6 edycję Whitbread Race.
piątek, 3 czerwca 1994
Na Atlantyku podczas regat Operation Sail tonie żaglowiec "Marques".
niedziela, 3 czerwca 1984
Z Gdyni w rejs na Islandię wyruszył s/y "Opal" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; jacht powrócił do Świnoujścia 17 lipca po przebyciu 3558 Mm.
poniedziałek, 3 czerwca 1968
Wodowanie "Columbii", pierwszego jachtu klasy 12-metrowej, który zdobył Puchar Ameryki.
wtorek, 3 czerwca 1958
Urodził się Marek Szurawski, najwiekszy polski szantymen, dziennikarz radiowy i telewizyjny, autor artykułów prasowych i książki o szantach i szantymenach.
czwartek, 3 czerwca 1948
Z Wysp Kanaryjskich wyruszył w podróż na kajaku Franz Romer; dotarł do Antyli po 88 dniach spedzonych na morzu. Zaginął na morzu w próbie przejścia następnego etapu z Antyli do Nowego Jorku.
niedziela, 3 czerwca 1928