TYP: a1

Przewodnik kulinarny Pascala - "Francja"

sobota, 10 grudnia 2011
Kinga Rzucidło
Moje najświeższe podróżnicze wspomnienia biegną ku Francji, do Île-de-France, doliny Loary i Prowansji, francuskich regionów, w których zaszyłam się na dwa tygodnie sierpnia. Francja zachwyca bogactwem kulturowym miast, różnorodnością krajobrazów i wspaniałą kuchnią, uważaną za jedną z najlepszych kuchni świata. Oryginalny wygląd potraw i wyrafinowany ich smak doceniają nawet najbardziej wytrawni smakosze.

„Przewodnik kulinarny: Francja” wydawnictwa Pascal był obietnicą powrotu do atrakcyjnych francuskich regionów. To kolejna z tej serii kulinarna wędrówka po krajach Europy. Po skompletowaniu wszystkich pozycji będziemy dysponować różnorodną kulinarnie, barwną biblioteczką. Co się tyczy samego wydania, moja opinia nie uległa zmianie. Albumy z tej serii, eleganckie, ładnie wydane z pewnością nadają się na prezent dla miłośników kuchni francuskiej i samej Francji.

Pierwsze strony stanowią charakterystykę poszczególnych regionów Francji, nie tylko pod kątem kulinarnym, ale także historycznym, krajobrazowym i turystycznym. Dzięki nim dowiemy się z czego słynie Normandia, jakie specjały królują na bretońskich stołach i jak daleko w przeszłość wykracza sława korsykańskich win. Podsumowaniem każdego regionu jest przepis na tradycyjną potrawę, tak charakterystyczną dla omawianego obszaru, jak Choucroute rodem z Alzacji, czy Cassoulet - zapiekanka z fasoli, sycące danie z Langwedocji.

Dalsza część przewodnika stanowi bogaty zbiór potraw wywodzących się z różnorodnej kuchni francuskiej. Z przystawek godny wypróbowania jest przepis na ciekawą w smaku Cukinię w cieście, z dań głównych Prowansalska zapiekanka z naleśników i prosty przepis na ziemniaki inaczej czyli Ziemniaki po delfińsku. Z deserów pokusiłam się o przyrządzenie Naleśników pomarańczowych, ale z myślą o najmłodszych łasuchach, w uboższej wersji - bez alkoholu. Przepis nie zdał próby, naleśniki w wersji z masłem wzbogaconym o skórkę pomarańczową i cytrynową nie przypadły nikomu do gustu.

Moim zdaniem przewodnik kulinarny Pascala zawiera łatwe w przygotowaniu, ale nieco droższe dania. Potrawy z królika, baraniny czy trufli będą doskonałym rozwiązaniem na niedzielny czy świąteczny obiad.

autor: Elżbieta Gałuszka, Mirek Drewniak
tytuł: „Przewodnik kulinarny: Francja”
wydawnictwo: Pascal
rok wydania: 2007
ilość stron: 158
cena z okładki: 29,90 zł
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 lipca

Thor Heyerdahl na tratwie "Ra II" po 57 dniach atlantyckiej żeglugi dopłynął na Barbados, dowodząc swojej tezy, że starożytni żeglarze mogli docierać do Ameryki, żeglujac na papirusowych statkach.
środa, 1 lipca 1970
Opuścił Gdynię "Zawisza Czarny" z zamiarem opłynięcia Islandii. Plan został w pełni zrealizowany, a szkunerem dowodził Kpt. Andrzej Rościszewski.
wtorek, 1 lipca 1969
Rozpoczyna się pierwszy obóz żeglarski w COŻ Trzebież.
środa, 1 lipca 1959
W Auckland urodził się Grant Dalton, żeglarz oceaniczny, zwycięzca Whitbread Race na jachcie "New Zealand Endeavour" i The Race na katamaranie "Club Med".
wtorek, 1 lipca 1958
Z Montevideo na keczu "Legh II" wystartował w samotny rejs dookoła świata Vito Dumas; trasa wiodła przez Przylądek Dobrej Nadziei, Nową Zelandię, Valparaiso, Przylądek Horn (zakończył podróż w Montevideo 30 sierpnia 1943 r.).
środa, 1 lipca 1942
Urodził się Wim van Acker - wieloletni komandor Europejskiej Floty DN; był wybitną osobowością, przez wiele lat wspomagał polskie żeglarstwo lodowe.
piątek, 1 lipca 1921
Rozpoczęcie rejsu Joshuy Slocuma na "Sprayu".
poniedziałek, 1 lipca 1895
Horatio Nelson obejmuje dowództwo "Victory".
poniedziałek, 1 lipca 1771