TYP: a1

Kontrowersje wokół Świnoujścia

piątek, 20 stycznia 2023
Hanka Ciężadło

Czy ekologia jest ważna? Owszem, jest. Czy bywa używana jako słowo-wytrych? Niestety tak. Właśnie kwestie ochrony środowiska stały się głównym argumentem, dla którego władze Meklemburgii-Pomorza Przedniego sprzeciwiają się budowie terminala kontenerowego w Świnoujściu. Pewnie uwierzylibyśmy w ich szczerą troskę – gdyby nie fakt, że ten sam land właśnie otwarł drugi już pływający gazoport.

O co tutaj chodzi?

Wiele wskazuje na to, że o pieniądze. Ale przecież nikt nie powie tego głośno — a zwłaszcza pani Manuela Schwesig, premier Meklemburgii-Pomorza. Zamiast tego pani polityk, kolejny raz krytykując plany budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu, podparła się ekologią.

Jest to o tyle niepoważne, że zarządzanym przez nią landzie, a dokładnie w Lubminie, uruchomiono właśnie drugi pływający terminal LNG. Nawiasem mówiąc, tuż obok wychodzi na ląd niemiecko-rosyjski gazociąg Nord Stream 2, który był uparcie forsowany mimo sprzeciwu wielu organizacji ekologicznych (o wspieraniu rosnącej potęgi Putina nie wspominając).

 

 „Schröder w spódnicy”

Takie przezwisko nadały pani Schwesig niemieckie media. I miały ku temu powody – zażyłość pomiędzy nią a partnerami z rosyjskiego Gazpromu była na tyle duża, że sprawie postanowiła przyjrzeć się prokuratura. Śledztwo jest w toku.

Jest oczywiste, że jeśli terminal w Świnoujściu powstanie, to będzie on konkurencją dla Niemiec. Jest też jasne, że lokalni włodarze zrobią, co w ich mocy, by tę inwestycję blokować, a przynajmniej opóźniać.

W całym tym zamieszaniu warto jednak pamiętać, że Niemcy to nasi sąsiedzi, a przy okazji – całkiem sympatyczni ludzie. Ocenianie ich przez pryzmat jednej polityk (w dodatku takiej, którą sami postanowili prześwietlić), byłoby nie w porządku. Pozostaje mieć nadzieję, że terminal powstanie, a nasze wzajemne relacje nadal będą dobre – pomimo działan polityków.

 

Tagi: Świnoujście, terminal, Niemcy, gaz, LNG, kontrowersje
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971