TYP: a1

Próbowali ukryć jacht rosyjskiego oligarchy

niedziela, 22 stycznia 2023
Z mediów/TVP

Dwóch mężczyzn – obywatel Rosji i Szwajcarii Władysław Osipow oraz Brytyjczyk Richard Masters otrzymało zarzuty za pomoc w ukrywaniu jachtu rosyjskiego oligarchy Wiktora Wekselberga, a tym samym omijanie amerykańskich sankcji nałożonych na Wekselberga.

O sprawie poinformowało amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości. Sankcje na Wekselberga nałożono w 2018 r. Osipow oraz Master mieli ukrywać, że to Wekselberg jest rzeczywistym posiadaczemjachtu Tango, wartego 90 milionów dolarów statku. Własność mężczyźni ukrywali za pomocą skomplikowanej sieci firm-krzaków i zmieniając nazwę jednostki. Mimo, że to Wekselberg zaprojektował jacht, był jego jedynym użytkownikiem i ostatecznym właścicielem.

Wybiegi nie mogły trwać w nieskończoność – Tango został zajęty przez hiszpańskie władze w kwietniu 2022 r. na prośbę USA. W miniony piątek Hiszpanie aresztowali mieszkającego na Majorce Mastersa, w celu ekstradycji do Stanów Zjednoczonych. Władysław Osipow jest ścigany listem gończym.

 

Tagi: jacht, oligarcha
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 March

S/y "Stary" z załogą Śląskiego Yacht Clubu pod dowództwem Jacka Wacławskiego opłynął Przylądek Horn; w trakcie rejsu "Stary" m.in. odwiedził Stację im. Henryka Arctowskiego.
sobota, 29 marca 2003
S/y "Asterias" pod dowództwem kapitana Marka Sobieskiego opłynął Przylądek Horn.
wtorek, 29 marca 1988