TYP: a1

XIX-wieczny żaglowiec odkryty w Świnoujściu

czwartek, 21 maja 2015
z mediów | JM
W Zatoce Pomorskiej, w pobliżu toru podejściowego do portu w Świnoujściu, znajduje się tajemniczy przedmiot. Wczoraj, dzięki badaniom z użyciem płetwonurków i podwodnego robota, udało się ustalić, że jest to wrak XIX-wiecznej jednostki żaglowej. Wszystko wskazuje na to, że została ona celowo zatopiona w roku 1870.

Falochrony w Świnoujściu
fot. Wikipedia


Podwodny obiekt, znajdujący się przy zachodnim falochronie w Świnoujściu, został odkryty w 2004 roku. Nikt nie spodziewał się jednak, że zatopiony przedmiot to wrak ponad stupięćdziesięcioletniego żaglowca. Udało się to ustalić dzięki wysiłkom badawczym nurków ze Świnoujścia. W celu potwierdzenia odkrycia posłużono się również, specjalnie przygotowanym do tego celu, podwodnym robotem. Wrak spoczywa na głębokości około sześciu metrów. Jego stan można określić jako dobry. Żaglowiec miał dwa maszty i półmetrowe burty, a jego długość wynosiła około 40 metrów. Na statku znaleziono kotwicę, miedziane sworznie, elementy pompy zęzowej i uchwyt do drzwi.

Jak udało się ustalić po wstępnych badaniach, żaglowiec powstał około roku 1850, a więc 165 lat temu. Wiele wskazuje na to, że został on celowo zatopiony - wraz z trzema innymi jednostkami - w 1870 roku, podczas wojny francusko-pruskiej. Działanie miało na celu zablokowanie portu w Świnoujściu przed ewentualnym atakiem ze strony francuskiej.
Tagi: Świnoujście, wrak, odkrycie, XIX wiek, żaglowiec
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 June

Zmarł Kazimierz Klimaszewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, zasłużony działacz żeglarski, współzałożyciel Klubu Morskiego PTTK "Bryza", był jego pierwszym komandorem.
wtorek, 4 czerwca 1974
Zakończenie pierwszych załogowych regat dookoła świata Whitbread. Regaty w klasyfikacji wygrał jacht "Sayula II" (kpt. Ramon Carlin), chociaż pierwszy na mecie był "Great Britain II" (kpt. Chay Blyth). W regatach uczestniczyły polskie jachty "Otago" (kpt.
wtorek, 4 czerwca 1974
Na rafie w odległości 38 Mm od Australii tonie "Batavia".
poniedziałek, 4 czerwca 1629