TYP: a1

XIX-wieczny żaglowiec odkryty w Świnoujściu

czwartek, 21 maja 2015
z mediów | JM
W Zatoce Pomorskiej, w pobliżu toru podejściowego do portu w Świnoujściu, znajduje się tajemniczy przedmiot. Wczoraj, dzięki badaniom z użyciem płetwonurków i podwodnego robota, udało się ustalić, że jest to wrak XIX-wiecznej jednostki żaglowej. Wszystko wskazuje na to, że została ona celowo zatopiona w roku 1870.

Falochrony w Świnoujściu
fot. Wikipedia


Podwodny obiekt, znajdujący się przy zachodnim falochronie w Świnoujściu, został odkryty w 2004 roku. Nikt nie spodziewał się jednak, że zatopiony przedmiot to wrak ponad stupięćdziesięcioletniego żaglowca. Udało się to ustalić dzięki wysiłkom badawczym nurków ze Świnoujścia. W celu potwierdzenia odkrycia posłużono się również, specjalnie przygotowanym do tego celu, podwodnym robotem. Wrak spoczywa na głębokości około sześciu metrów. Jego stan można określić jako dobry. Żaglowiec miał dwa maszty i półmetrowe burty, a jego długość wynosiła około 40 metrów. Na statku znaleziono kotwicę, miedziane sworznie, elementy pompy zęzowej i uchwyt do drzwi.

Jak udało się ustalić po wstępnych badaniach, żaglowiec powstał około roku 1850, a więc 165 lat temu. Wiele wskazuje na to, że został on celowo zatopiony - wraz z trzema innymi jednostkami - w 1870 roku, podczas wojny francusko-pruskiej. Działanie miało na celu zablokowanie portu w Świnoujściu przed ewentualnym atakiem ze strony francuskiej.
Tagi: Świnoujście, wrak, odkrycie, XIX wiek, żaglowiec
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 May

Powróciła do kraju Barbara Królikowska, która na 12-metrowym jachcie "Karolka" w rodzinnym rejsie odbyła podróż dookoła świata na trasie długości 34 887 Mm. Za swój rejs została uhonorowana nagrodą Srebrny Sekstant i I Nagrodą Honorową Rejs Roku 2005.
sobota, 28 maja 2005
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (około 8 m) jacht "Probus" z Kpt. Jerzym Cołojewem i dwoma przyjaciółmi w udany i trudny rejs do Islandii.
niedziela, 28 maja 1972
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs bez zawijania do portów, dookoła trzech przylądków, Francise Chichester na jachcie "Gipsy Moth IV".
niedziela, 28 maja 1967
Urodził się jeden z najsłynniejszych żeglarzy morskich Francis Joyon.
poniedziałek, 28 maja 1956