TYP: a1

Stuletni holownik na dnie Dąbia. Chcą go wydobyć

poniedziałek, 29 czerwca 2015
z mediów | JM
Wybudowany w 1912 roku holownik "Bolek" został odnaleziony na dnie jeziora Dąbie w Szczecinie. Odkrycia dokonali członkowie Stowarzyszenia Dziedzictwo Morza. Holownik jest zachowany w bardzo dobrym stanie. Są już plany wydobycia unikatowej jednostki.

Jezioro Dąbie

"Szczecin jezioro Dąbie zachód". Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.


Parowy holownik "Bolek" ma długość 18 metrów. Został wybudowany ponad sto lat temu,  w jednej z holenderskich stoczni. Jego historia owiana jest tajemnicą. Wiadomo, że po II wojnie światowej został wydobyty z dna Zalewu Wiślanego i przekazany gdańskiemu urzędowi morskiemu. W 1956 roku trafił do Szczecina, do Przedsiębiorstwa Robót Czerpalnych i Podwodnych - gdzie służył 12 lat. W 1969 został przekazany Lidze Obrony kraju. Zatonął prawdopodobnie na początku lat 70.

Zatopiony statek leży na głębokości 10 metrów i jest w dużej części pokryty mułem. Między innymi dzięki temu, "Bolek" okazał się jedynym w pełni zachowanym holownikiem parowym w kraju. Z tego powodu ma on niezwykłą wartość historyczną. Dobry stan jednostki pozwala myśleć o jej ponownym zwodowaniu i uruchomieniu. Nic dziwnego zatem, że pojawiły się już plany wydobycia statku. Zgodę na przeprowadzenie takiej operacji wydał już Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w  Szczecinie. Znaleziono już nawet firmę, która zgodziła się podjąć tego zadania. Problemem mogą być jedynie koszty. Wydobycie "Bolka" szacuje się na około 100 tysięcy złotych. Koszt remontu to prawdopodobnie kolejne 200 tysięcy. Pracownicy Stowarzyszenia Dziedzictwo Morza liczą jednak na to, że holownik uda się doprowadzić do stanu dawnej świetności
Tagi: Bolek, holownik, wrak, Szczecin, Dąbie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth przekracza s/y "Otago" pod Kpt. Zdzisławem Pieńkawą.
środa, 24 kwietnia 1974
"Nord III" z Andrzejem Urbańczykiem na pokladzie wyruszył z Jokohamy w rejs powrotny do San Francisco; czas przejścia trasy równy około 50 godzin odnotowano w księdze rekordów Guinnessa.
poniedziałek, 24 kwietnia 1978
Po dwóch latach starań podniesiono z dna morskiego okręt "Vasa"; dzisiaj statek jest atrakcją morską Sztokholmu, pełniąc rolę statku-muzeum.
poniedziałek, 24 kwietnia 1961
Joshua Slocum z Bostonu wypłynął samotnie na s/y "Spray" w okołoziemski rejs; było to pierwsze okrążenie Ziemi w samotnej żegludze (rejs zakończył się po trzech latach 27.06.1898 r.).
środa, 24 kwietnia 1895