TYP: a1

Polskie rzeki odsłaniają kolejne skarby

poniedziałek, 7 września 2015
z mediów|JM
Niski stan wody w polskich rzekach wciąż przynosi zaskakujące korzyści. Raz po raz, z różnych miejsc w kraju pojawiają się doniesienia o kolejnych skarbach odkrytych przez opadającą wodę. Wyjątkowo ciekawe znalezisko odkryto tym razem w Sanie.

San

"San widziany z Zamku Sobień" autorstwa Lowdown - Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.


Niedawno pisaliśmy o stuletnim wraku parowca, który wyłonił się z Bugu. Z kolei wyjątkowo niski stan wody na Wiśle zamienił rzekę w prawdziwą kopalnię skarbów. Kilkadziesiąt ton elementów Pałacu Kazimierzowskiego, zabytkowa drezyna, osiemnastowieczne butelki - doniesienia o znajdywanych w Wiśle skarbach wydają się nie kończyć. Nie brakuje też niestety całej masy śmieci. W kilku miejscach, przed domorosłymi poszukiwaczami skarbów teren zaczęła ochraniać policja i straż miejska.

Tymczasem opadająca woda w Sanie odkryła prawdziwy historyczny rarytas. W ubiegłym tygodniu, mieszkaniec Piskorowic koło Leżajska natrafił na dwuczłonową łódź pełną broni. Na miejsce wysłana została policja i żołnierze z 16 Batalionu Saperów w Nisku. Po zabezpieczeniu znaleziska, łódź została wyciągnięta na brzeg. W jej środku znaleziono łopatę saperską, karabin i amunicję. Znalezisko pochodzi z czasów pierwszej wojny światowej. O jego dalszych losach zadecyduje wojewódzki konserwator zabytków.
Tagi: San, Wisła, Bug, zabytki, susza
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 11 August

Zmarł kapitan Henryk Kujawa, konstruktor i współtwórca m.in. jachtów J-140 i J-80 oraz zasłużony członek Jachtklubu Stoczni Gdańskiej
sobota, 11 sierpnia 2018
Na "Iskrze II" podniesiono banderę Polskiej Marynarki Wojennej
środa, 11 sierpnia 1982
W Sztokholmie zbudowano "Vasę", najpotężniejszy okręt Gustawa II Adolfa w tamtym czasie i w tym rejonie. Zaraz po zwodowaniu okręt zatonął; jest dzisiaj eksponowany w Muzeum Okrętu Vasa w Sztokholmie
piątek, 11 sierpnia 1628