TYP: a1

Star Clipper zbuduje największy żaglowiec na świecie

czwartek, 28 maja 2015
z mediów | WM
15 lat po zwodowaniu ostatniej jednostki, armator luksusowych żaglowców Star Clipper potwierdził, że zbuduje kolejny - czwarty już - statek dla swojej floty.

Royal Clipper
Zwodowany w 2000 roku Royal Clipper. Fot. Monster4711

Nienazwany jeszcze żaglowiec, którego wodowanie jest przewidziane na drugą połowę 2017 roku, będzie mógł pomieścić 300 pasażerów. Jego budowa została już rozpoczęta w największej chorwackiej stoczni Brodosplit w Splicie. Nowa jednostka ma być wzorowana na słynnym windjammerze France II - pięciomasztowym barku, jednym z największych żaglowców jakie kiedykolwiek zbudowano.

Nowy żaglowiec o pojemności brutto 8770 ton, będzie przy sprzyjającym wietrze napędzany przez 6350 m2 żagli. Wyposażony zostanie w pięć masztów o ożaglowaniu rejowym. Na pokładzie znajdą się trzy baseny oraz platforma służąca do uprawiania sportów wodnych. Żaglowiec będzie też posiadał elementy wyposażenia znane z pozostałych trzech jednostek armatora: kameralną bibliotekę, kosz podbukszprytowy, gdzie pasażerowie mogą się opalać oraz bar pod gołym niebem, w którym będą się odbywać wieczorne imprezy.

Jest i polski akcent. Według informacji, które można znaleźć na Portalu Morskim, przy projekcie żaglowca pracuje znany polski konstruktor jachtowy, Zygmunt Choreń. Warto wiedzieć, że największy obecnie we flocie Star Clipper żaglowiec Royal Clipper, został wybudowany na bazie kadłuba, który powstał w Stoczni Gdańskiej pod nazwą "Gwarek". Jego projektantem był również Zygmunt Choreń.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 September

Na żaglowcu "Fryderyk Chopin" rozpoczęła się kolejna "Szkoła pod Żaglami".
sobota, 25 września 2004
Z s/y "Tadeusz" w czasie silnego sztormu za burtą znalazła się młoda żeglarka; poszukiwania nie dały rezultatu.
niedziela, 25 września 1983
Na wysokości miejscowości Lubiatów, w wyniku wywrotki i doznanych uszkodzeń, zatonął s/y "Polaris"; jeden z członków załogi poniósł śmierć.
niedziela, 25 września 1983
Przy wejściu do Górek Wschodnich rozbił się s/y "Cefeusz"; śmierć poniosło 5 żeglarzy.
niedziela, 25 września 1966
Urodził się Horatio Nelson, admirał brytyjski, m.in. zwycięsca bitwy pod Trafalgarem.
poniedziałek, 25 września 1758
Rusza II wyprawa Krzysztofa Kolumba.
środa, 25 września 1492