TYP: a1

Kto pokonał nieustraszonych wikingów?

czwartek, 16 sierpnia 2018
Monika Frenkiel

Wikingowie. Nieustraszeni wojownicy, postrach nadmorskich krain. Odkrywcy i grabieżcy. A okazało się, że pokonała ich… moda.

[t][/t] [s]Fot. Wikipedia[/s]

Taką śmiałą teorię wysnuli słynni amerykańscy naukowcy. Niejaki Thomas McGovern, antropolog z Hunter College w Nowym Jorku, zajął się poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie, dlaczego upadła bogata i kwitnąca kolonia wikingów na Grenlandii. Kolonię założył Eryk Rudy w latach 980 – 990 naszej ery i miało to bezpośredni związek z polowaniami na morsy, co potwierdza duża ilość znalezisk archeologicznych. Kły tych zwierząt stały się atrakcyjnym towarem, a handel nimi stał się motorem późniejszego rozwoju osad a nawet budowy kościołów, i to wyposażonych w szklone okna i dzwony z brązu, a to nie w kij dmuchał. Osadnikom na Grenlandii udało się zdobyć nawet własne biskupstwo, co jest widocznym dowodem na bogactwo i znaczenie kolonii, która liczyła sobie momentami do 2 tys. mieszkańców.

 

Naukowcy przebadali przykłady zgromadzonych w Europie luksusowych przedmiotów wykonanych z kłów morsa. Dzięki badaniom genetycznym udało się ustalić ich pochodzenie geograficzne. I niespodzianka – w pewnym okresie, pomiędzy latami 1120 i 1400 80 proc. kłów używanych w Europie pochodziło z Grenlandii. To niemal monopol a monopol, jak wiadomo, oznacza pieniądze. Kłów osadnicy używali także jako waluty, na przykład do płacenia dziesięciny.

 

Sytuacja drastycznie się zmieniła w drugiej połowie XIV wieku a kolonia wygasła. Dlaczego? Przez wiele lat naukowcy twierdzili, że przyczyną mogły być zmiany klimatu, czyli tzw. mała epoka lodowcowa. Jednak badania dotyczące przyczyn bogactwa grenlandzkich wikingów i handlu kłami nadspodziewanie dały i na to odpowiedź. Kolonia umarła, bowiem zamarł handel kośćmi morsów. A zamarł, bowiem odbiorców, należących do bogatych warstw społecznych przetrzebiła grasująca w Europie Czarna Śmierć. No i wreszcie…kły morsa przestały być modne. A zastąpił je nowy wyznacznik luksusu, kość słoniową importowana z Afryki. Tym samym wikingom powiedziano adieu.

Upadek handlu kłami spowodował, że Grenlandia zaczęła tracić mieszkańców. Ostatni ślub zawarto tutaj w 1408 roku, a potem źródła o osadnikach już milczą…

 

Tagi: Wikingowie, mors, handel, Grenlandia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 September

Na żaglowcu "Fryderyk Chopin" rozpoczęła się kolejna "Szkoła pod Żaglami".
sobota, 25 września 2004
Z s/y "Tadeusz" w czasie silnego sztormu za burtą znalazła się młoda żeglarka; poszukiwania nie dały rezultatu.
niedziela, 25 września 1983
Na wysokości miejscowości Lubiatów, w wyniku wywrotki i doznanych uszkodzeń, zatonął s/y "Polaris"; jeden z członków załogi poniósł śmierć.
niedziela, 25 września 1983
Przy wejściu do Górek Wschodnich rozbił się s/y "Cefeusz"; śmierć poniosło 5 żeglarzy.
niedziela, 25 września 1966
Urodził się Horatio Nelson, admirał brytyjski, m.in. zwycięsca bitwy pod Trafalgarem.
poniedziałek, 25 września 1758
Rusza II wyprawa Krzysztofa Kolumba.
środa, 25 września 1492