TYP: a1

Sedov pokonał Północną Drogę Morską

piątek, 16 października 2020
Z mediów

Wyczyn, niemożliwy jeszcze kilka lat temu, stał się faktem – niemal stuletni rosyjski żaglowiec „Sedov” z powodzeniem zakończył podróż Północną Drogą Morską.

 

To pierwszy raz w historii, kiedy żaglowiec tego rodzaju pokonał szlak arktyczny. Żaglowiec wypłynął 18 sierpnia z Władywostoku, kilka dni później przeszedł Cieśninę Beringa. Zanim przepłynął wody u wybrzeży Syberii Wschodniej i Morze Łaptiewów zatrzymał się w mieście Pevek. Postój zaliczył także w Sabetcie, którą opuścił 9 października. W miniony wtorek zakończył przeprawę wschód-zachód mijając najbardziej wysunięty na wschód punkt Europy, południowy kraniec archipelagu Nowa Ziemia i za kilka dni spodziewany jest w Murmańsku. Cała trasa to 3600 mil morskich a ok. 600 z nich Sedov pokonał pod żaglami. 
Rejs, nie do pomyślenia jeszcze kilka miesięcy temu okazał się możliwy dzięki rekordowo małemu zalodzeniu – załoga niemal nie napotkała lodu na trasie.  W czasie rejsu było też bardzo mało dni z minusowymi temperaturami.
Przejście Północnej Drogi Morskiej to dla Sedova kontynuacja wielkiego rejsu, w którym od 1 listopada 2019 roku przepłynął ok. 25 tysięcy mil morskich przez morza świata. W czasie „przejścia północnego” na pokładzie, oprócz zwykłej załogi znajdowało się 136 kadetów z Bałtyckiej Akademii Floty Rybackiej, Wyższej Szkoły Rybołówstwa Morskiego z Kaliningradu i Państwowego Uniwersytetu Technicznego z Murmańska.

 

 

Tagi: STS Sedov, Północna Droga Morska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 May

W Auckland urodził się Bruce Farr, konstruktor nowozelandzki, którego jachty od lat osiemdziesiątych XX wieku zdominowały najważniejsze regaty morskie, m.in. Whitbread Race, Volvo Ocean Race.
wtorek, 17 maja 1949