TYP: a1

Ryba tak czarna, że niewidzialna

piątek, 16 października 2020
Monika Frenkiel

Wiemy, że natura jest wciąż pełna niespodzianek, zwłaszcza jeżeli chodzi o morskie głębiny. Pewna zoolożka z Muzeum Historii Naturalnej fundacji Smithsonian’s odkryła jeden z powodów, dla których wiele z morskich organizmów jest dla nas wciąż niespodzianką – odkryła ryby o barwie tak czarnej, że...odbijają niemal wszystkie fotony.

 

Morskie organizmy słyną z rozmaitych form kamuflażu, który po pierwsze pozwala im się ukryć przed wrogami a po drugie pozwala niepostrzeżenie dostać się bliżej pokarmu. W najciemniejszych z ciemnych głębin byle błysk może udaremnić jedno i drugie, niektóre ryby więc wypracowały sobie coś w rodzaju płaszcza-niewidki. Są tak czarne, że ich zewnętrzna powierzchnia pochłania aż 99,95 proc. fotonów! Do tej pory uważano, że taki efekt jest możliwy tylko przy użyciu vantablack, substancji stworzonej  przez brytyjskich badaczy z National Physical Laboratory,  zbudowanej z nanorurek węglowych. Co ciekawe, w przypadku opisywanych ryb, nawet jeśli skierujemy na nie silny snop światła, możemy co najwyżej dostrzec niewyraźny kontur.  

Najczarniejsze z czarnych ryb odkryli badacze ze Muzeum Historii Naturalnej fundacji Smithsonian’s. O frustracji spowodowanej odkryciem mówiła jedna z badaczek, Karen Osborn za każdym razem, kiedy naukowcy wyciągali którąś z ryb na powierzchnię i chcieli sfotografować, ryba jakby „wsysał” światło, niezależnie od ustawień aparatu czy dodatkowego oświetlenia.  
Naukowcy badali 18 gatunków czarnych ryb wyłowionych w Zatoce Meksykańskiej i zatoce Monterey w Kalifornii. Wszystkie odbijały najwyżej 0,6 proc. światła, a 16 z nich tylko 0,5 proc. Komórki pigmentowe były upakowane bardzo gęsto, niemal zupełnie nie tworząc przerw, od końca ogona aż po szczęki. Naukowcy przypuszczają, że w naturalnym środowisku ta czerń pochłania zapewne także światło emitowane przez ryby drapieżne, stanowiąc idealną obronę. Co jeszcze ciekawsze, u jednego z gatunków komórki pigmentowe otaczały nawet jelita – być może chodzi o zasłanianie przewodu pokarmowego, jeśli rybka spożyje inną, taką, którą cechuje bioluminescencja.  
Do ukrywania się rybom wystarczą tylko melanosomy (to organella melanocytów zawierające i produkujące melaninę). Nie potrzeba im żadnych dodatkowych chroniących przed światłem struktur kostnych, jakie są u innych zwierząt o ciemnej skórze. 
Oczywiście odkryciem zainteresowały się już różne środowiska, m.in. wojsko. Manipulacja pigmentem może być ciekawą alternatywą dla tworzenia kamuflażu opartego na urządzeniach łapiących światło.
 

Tagi: ryba, czerń
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 May

Po wielu latach postoju w Jastarni, we Władysławowie rozpoczyna się remont jachtu "Generał Zaruski".
wtorek, 31 maja 2005
Wystartowały regaty The Transat (dawny OSTAR) z Plymouth do Bostonu; w klasie trimaranów regaty wygrał Michel Desjoyeaux w czasie 8 dni, 8 godzin, 29 minut i 55 sekund.
poniedziałek, 31 maja 2004
Z okolic Wysp Kanaryjskich na tratwie "Ju-Fu" wyruszyła w rejs przez Atlantyk polska załoga pod dowództwem Krzysztofa Opieli; żeglarze dotarli do Juan w Puerto Rico, po 81 dniach żeglugi i przebyciu około 3000 Mm.
niedziela, 31 maja 1992
Zmarł Zbigniew Krasnodębski - zasłużony działacz żeglarski, wcześniej żołnierz AK i uczestnik Powstania Warszawskiego, działacz Yacht Klubu Polski, Głównej Komisji Turystyki Żeglarskiej PZŻ.
piątek, 31 maja 1991