TYP: a1

Ryba tak czarna, że niewidzialna

piątek, 16 października 2020
Monika Frenkiel

Wiemy, że natura jest wciąż pełna niespodzianek, zwłaszcza jeżeli chodzi o morskie głębiny. Pewna zoolożka z Muzeum Historii Naturalnej fundacji Smithsonian’s odkryła jeden z powodów, dla których wiele z morskich organizmów jest dla nas wciąż niespodzianką – odkryła ryby o barwie tak czarnej, że...odbijają niemal wszystkie fotony.

 

Morskie organizmy słyną z rozmaitych form kamuflażu, który po pierwsze pozwala im się ukryć przed wrogami a po drugie pozwala niepostrzeżenie dostać się bliżej pokarmu. W najciemniejszych z ciemnych głębin byle błysk może udaremnić jedno i drugie, niektóre ryby więc wypracowały sobie coś w rodzaju płaszcza-niewidki. Są tak czarne, że ich zewnętrzna powierzchnia pochłania aż 99,95 proc. fotonów! Do tej pory uważano, że taki efekt jest możliwy tylko przy użyciu vantablack, substancji stworzonej  przez brytyjskich badaczy z National Physical Laboratory,  zbudowanej z nanorurek węglowych. Co ciekawe, w przypadku opisywanych ryb, nawet jeśli skierujemy na nie silny snop światła, możemy co najwyżej dostrzec niewyraźny kontur.  

Najczarniejsze z czarnych ryb odkryli badacze ze Muzeum Historii Naturalnej fundacji Smithsonian’s. O frustracji spowodowanej odkryciem mówiła jedna z badaczek, Karen Osborn za każdym razem, kiedy naukowcy wyciągali którąś z ryb na powierzchnię i chcieli sfotografować, ryba jakby „wsysał” światło, niezależnie od ustawień aparatu czy dodatkowego oświetlenia.  
Naukowcy badali 18 gatunków czarnych ryb wyłowionych w Zatoce Meksykańskiej i zatoce Monterey w Kalifornii. Wszystkie odbijały najwyżej 0,6 proc. światła, a 16 z nich tylko 0,5 proc. Komórki pigmentowe były upakowane bardzo gęsto, niemal zupełnie nie tworząc przerw, od końca ogona aż po szczęki. Naukowcy przypuszczają, że w naturalnym środowisku ta czerń pochłania zapewne także światło emitowane przez ryby drapieżne, stanowiąc idealną obronę. Co jeszcze ciekawsze, u jednego z gatunków komórki pigmentowe otaczały nawet jelita – być może chodzi o zasłanianie przewodu pokarmowego, jeśli rybka spożyje inną, taką, którą cechuje bioluminescencja.  
Do ukrywania się rybom wystarczą tylko melanosomy (to organella melanocytów zawierające i produkujące melaninę). Nie potrzeba im żadnych dodatkowych chroniących przed światłem struktur kostnych, jakie są u innych zwierząt o ciemnej skórze. 
Oczywiście odkryciem zainteresowały się już różne środowiska, m.in. wojsko. Manipulacja pigmentem może być ciekawą alternatywą dla tworzenia kamuflażu opartego na urządzeniach łapiących światło.
 

Tagi: ryba, czerń
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 June

Wodowanie nowego trimarana "IDEC" dla Francisa Joyona.
wtorek, 19 czerwca 2007
Rehabilitacja Mariusza Zaruskiego.
poniedziałek, 19 czerwca 1989
Blisko Salcombe Harbour wchodzi na mieliznę "Herzogin Cecile".
piątek, 19 czerwca 1936
Na redzie portu gdyńskiego stanął, zakupiony ze składek społeczeństwa żaglowiec "Dar Pomorza".
czwartek, 19 czerwca 1930
Urodziła się Teresa Remiszewska-Damsz, była pierwszą Polką, a czwartą kobietą na świecie, która samotnie przepłynęła Atlantyk. W 1972 r. wzięła udział w regatach OSTAR, wcześniej odbyła pierwszy samotny rejs po Bałtyku na s/y "Zenit".
wtorek, 19 czerwca 1928
W holenderskiej stoczni GM Muller zwodowano trzymasztowy szkuner "Vlissingen", późniejszą "Iskrę", statek szkolny Polskiej Marynarki Wojennej.
wtorek, 19 czerwca 1917
Nieopodal Bacon Island Bar na mieliznę wchodzi "Flying Cloud".
piątek, 19 czerwca 1874
Wodowanie "Sovereign of the Seas" - największego klipra zbudowanego przez J. W. Griffithsa i McKaya - słynnych budowniczych kliprów herbacianych.
sobota, 19 czerwca 1852