TYP: a1

Rozbudowa Kanału Panamskiego dobiega końca

czwartek, 2 lipca 2015
z mediów | WM
Rozbudowa Kanału Panamskiego, który łączy Ocean Spokojny z Atlantykiem, weszła w ostatnią fazę. Trwają testy wrót śluz zlokalizowanych po stronie atlantyckiej kanału. Próby rozpoczęły się pod koniec czerwca i potrwają 3 miesiące. Otwarcie kanału, które pierwotnie miało się odbyć w roku 2014, obecnie planowane jest na pierwszą połowę 2016 roku.

Kanał Panamski
"Panama Canal - Pacific Side Entrance" by Camilo Molinaderivative work: MrPanyGoff - http://www.flickr.com/photos/milhoooox/1454717385/sizes/l/in/set-72157603216901000/Uploaded by MrPanyGoff. Licensed under CC BY-SA 2.0 via Wikimedia Commons.

Po zakończeniu przebudowy przez kanał będą mogły przepływać statki o pojemności 14 tys. TEU, czyli trzy razy większe niż dotychczas. Ma to ogromne znaczenie dla armatorów, dla których używanie większych jednostek jest bardziej opłacalne. Koszt przebudowy kanału sięga 5,25 mld USD.

Więcej o decydującej fazie rozbudowy w materiale wideo poniżej.


Mający już ponad 100 lat Kanał Panamski może doczekać się wkrótce konkurencji ze strony powstającego Kanału Nikaraguańskiego. Jego budowa rozpoczęła się formalnie w grudniu 2014 roku, jednak dotychczas nie jest znany nawet jego dokładny przebieg. Budząca wiele kontrowersji przede wszystkim wśród ekologów, naukowców i obrońców praw człowieka budowla ma powstać do 2019 roku.

Na początku sierpnia z kolei planowane jest otwarcie drugiej nitki innej słynnej drogi wodnej - Kanału Sueskiego. Nowy kanał o długości 35 km biegnie równolegle do środkowej części istniejącego. Pozwoli on na ruch statków w obu kierunkach jednocześnie, dzięki czemu zmniejszy się o połowę czas potrzebny na pokonanie przeprawy.
Tagi: Kanał Panamski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 August

Z basenu jachtowego w Gdyni wyszła w rejs przebudowana szalupa statkowa "Chatka Puchatków", na której Jerzy Tarasiewicz i Janusz Misiewicz przepłynęli Altantyk (rejs zakończyli na Martynice 02.04.1959 r.)
piątek, 8 sierpnia 1958
Rozpoczął powojenną działalność Oddział Morski Yacht Klubu Polski; pracowali w nim m.in. Henryk Proszowski, Mieczysław Przewłocki, a na jego czele stanął kontradmirał Włodzimierz Steyer
środa, 8 sierpnia 1945
Na 35. milowej trasie odbyły się II regaty o Puchar Ameryki. Wśród startujących był także zwycięzca I regat, ale tym razem zajął 4. miejsce. W regatach zwyciężył amerykański "Magic"; puchar pozostał w Ameryce
poniedziałek, 8 sierpnia 1870