Niesamowite śluzy: Krasnoyarsk

niedziela, 22 lipca 2012
Michał Woźniak

Fot. Dr. A. Hugentobler
Śluza mieści się nad rzeką Yenisey w mieście Divinogorsk. Została zbudowana w roku 1964. Dostarcza ona 6000 MW energii. W wyniku piętrzenia się wód powstał zbiornik, który potocznie jest nazywany Krasnoyarskim Morzem. Posiada powierzchnię 2000 km², a średnia głębokość sięga 37 m i 105 m w okolicy tamy.


Tama jest wyposażona w windę dla statków, która umożliwia przewożenia łodzi między wodą znajdującą się na dwóch różnych wysokościach i jest alternatywą dla śluz, których jako ekwiwalent musiałoby powstać kilkanaście. Winda, jako że posiada ogromne gabaryty, stała się wizytówką / punktem orientacyjnym Krasnoyarska. Szyny, po których porusza się winda mają rozstaw 9 m co czyni je największymi na świecie.

Ta swojego rodzaju „winda szynowa” powstała w 1967 i jej głównym zadaniem, które spełnia po dziś dzień było i jest utrzymywanie transportu rzecznego w tej części Syberii. W 2011 konsorcjum „HydroRus” postanowiła zmodernizować turbiny w elektrowni wodnej dodając nowe turbiny. Element do załadunków – Sudovoznaya – ma wymiary: 78 m na 15 m, głębokość do 2 m. Towar nie może przekraczać wagi 1,500 ton. Na przedzie tej super struktury usytuowany jest pomieszczenie kontrolne ze wszystkimi elementami do kontroli windy. Prędkość z jaką się porusza to 1,2 km/h. Dodatkowym elementem jest stanowisko obrotowe dla ruchomego elementu windy. Służy on do przesyłania wody między komorami Sudovoznoy lub też wykonywania napraw czy konserwowania. Długość rotora to 104,6 m, a obwodowa prędkość obrotów promienia okrężną drogą wynosi 20 m/min.


TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 May

Powróciła do kraju Barbara Królikowska, która na 12-metrowym jachcie "Karolka" w rodzinnym rejsie odbyła podróż dookoła świata na trasie długości 34 887 Mm. Za swój rejs została uhonorowana nagrodą Srebrny Sekstant i I Nagrodą Honorową Rejs Roku 2005.
sobota, 28 maja 2005
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (około 8 m) jacht "Probus" z Kpt. Jerzym Cołojewem i dwoma przyjaciółmi w udany i trudny rejs do Islandii.
niedziela, 28 maja 1972
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs bez zawijania do portów, dookoła trzech przylądków, Francise Chichester na jachcie "Gipsy Moth IV".
niedziela, 28 maja 1967
Urodził się jeden z najsłynniejszych żeglarzy morskich Francis Joyon.
poniedziałek, 28 maja 1956