TYP: a1

Przekop Mierzei Wiślanej priorytetem nowego rządu

czwartek, 26 listopada 2015
z mediów | JM
Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną ma być priorytetowym zadaniem nowo powstałego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Choć sam projekt przewija się przez sejmowe kuluary już od lat, to jego realizacja wydaje się bliższa niż kiedykolwiek. Niezmiennie budzi on jednak kontrowersje wśród okolicznych mieszkańców i organizacji ekologicznych.

Kanał Mierzeja Wiślana

O realizacji projektu połączenia Zatoki Gdańskiej z Zalewem Wiślanym mówił wczoraj nowy wiceminister infrastruktury i budownictwa, Kazimierz Smoliński. Jego celem będzie skrócenie i uproszczenie szlaku z portu elbląskiego na Bałtyk, z pominięciem przeprawy przez rosyjskie wody. Przeciwko pomysłowi budowy kanału jest część samorządowców. Jak mówi Smoliński, obecne nastroje w samorządach są jednak wyjątkowo przychylne inwestycji. Dlatego też jej realizacja, która jest planowana już od 2006 roku, ma zostać przeprowadzona jeszcze podczas obecnej kadencji rządu.

Przeciwko projektowi przekopu Mierzei Wiślanej od lat protestują organizacje ekologiczne. Jak mówią przedstawiciele WWF Polska, ryzyko pogorszenia stanu środowiska naturalnego jest wysokie, a korzyści ekonomiczne niepewne. Jak wynika z przygotowanych przez rząd prognoz, większość obrotu międzynarodowego portu w Elblągu wciąż pochodzić będzie z transportu towarów w kierunku Obwodu Kaliningradzkiego. Budowa kanału żeglugowego byłaby również niezgodna z europejskim programem ochrony przyrody Natura 2000. Mieszkańcy Krynicy Morskiej i pozostałych okolicznych miast obawiają się z kolei zanieczyszczenia wody w Zatoce Gdańskiej i Zalewie Wiślanym oraz spadku wpływów z turystyki, która jest głównym źródłem dochodów w regionie.
Tagi: kanał, przekop, Mierzeja Wiślana, Elbląg, Krynica Morska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 June

Joanna Pajkowska zwycięzczynią TWO - STAR
wtorek, 20 czerwca 2017
We Fryburgu w Szwajcarii zmarł Bronisław Miazgowski - instruktor żeglarstwa i wychowania morskiego w Zarządzie Głównym dawnej Ligi Morskiej i Kolonialnej, pisarz-marynista, założyciel Klubu Marynistów, inicjator i założyciel Międzynarodowego Instytutu Kul
sobota, 20 czerwca 1981
Starosta koszaliński, na terenie przystani Klubu Tramp, wręczył pierwsze książeczki żeglarskie grupie miejscowych żeglarzy. Data ta została uznana za początek istnienia Klubu Morskiego Tramp w Koszalinie.
niedziela, 20 czerwca 1948
Urodził się w Kamyszynie nad Wołgą Witold Bublewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, działacz harcerski i Ligi Morskiej.
poniedziałek, 20 czerwca 1904
Yacht Klub Polski organizuje pierwsze morskie regaty na trasie Gdynia-Roenne; na starcie stanęło 9 jachtów; w regatach zwyciężył s/y "Witeź" z Kpt. Michałem Laudańskim.
wtorek, 20 czerwca 1933