TYP: a1

Korek na Kanale Panamskim

czwartek, 12 listopada 2015
z mediów | WM
Nawet 11 dni muszą czekać statki, zanim przekroczą Kanał Panamski w drodze z Pacyfiku na Ocean Atlantycki lub na odwrót. Według Urzędu Kanału Panamskiego za sytuację, kiedy na pokonanie kanału trwające 12 godzin trzeba czekać kilkanaście dni, odpowiedzialny jest zwiększony ruch dużych jednostek transportowych, prace konserwacyjne wykonywane na kanale oraz niekorzystne warunki pogodowe.


Zator na kanale zaczął się tworzyć już we wrześniu, kiedy prace konserwacji śluz zbiegły się ze zwiększonym ruchem statków. Do tego doszła jeszcze gęsta mgła, która utrudnia żeglugę i powoduje dalsze opóźnienia, oraz niski poziom wody w jeziorze Gatun. Wszystko razem powoduje opóźnienia, jakich nie było tutaj od dawna.

Władze kanału próbują zaradzić sytuacji zwiększając liczbę pracowników zatrudnionych przy obsłudze statków przekraczających kanał oraz przesuwając prace konserwacyjne na późniejszy termin. Od 12 listopada została też czasowo zawieszona możliwość rezerwacji terminu tranzytu dla niektórych jednostek. Pomoże to doraźnie ograniczyć okres oczekiwania na przejście, jednak opóźnienia nadal będą występować.
Tagi: Kanał Panamski
TYP: a3
0 0
Komentarze