TYP: a1

Maxus Solo Around - "Atlantic Puffin" wpłynął na Pacyfik

czwartek, 14 maja 2015
Informacja prasowa | Dobrochna Nowak
Szymon Kuczyński rozpoczyna III etap rejsu Maxus Solo Around. 12 maja 2015 o 1235 UTC wypłynął z Panamy na Pacyfik. Tym samym rozpoczął się drugi rok życia jachtu Maxus 22 przygotowanego specjalnie na ten rejs w stoczni Northman. To 11 maja 2014 roku odbył się chrzest jachtu na którym otrzymał on swoje imię - Atlantic Puffin.

Szymon Kuczyński

Od tego czasu przepłynął już 12514 mil morskich w czasie 2797 h (w tym na silniku 26 h). Jego średnia prędkości to 4,47 wezły czyli 107,3 nm na dobę! Spotkał najróżniejsze warunki pogodowe - okresy ciszy, żeglugę na silnych prądach, oceaniczne fale oraz sztormy (maksymalna spotkana siła wiatru to 58 węzłów). Atlantic Puffin odwiedził w ciągu tego roku 34 porty w 15 krajach.

Miesięczny postój w Panamie spowodowany był problemami z biurokracją Kanału Panamskiego. Większość czasu spędził w Portobelo, położonym ok 20 mil od Colon. Na Atlantic Puffinie trzeba było zamontować pożyczony silnik przyczepny, dowieść przenośną toaletę, odbijacze i liny wymagane do przepłynięcia przez kanał. Ponadto Maxus 22 musiał przejść test prędkości aby udowodnić, że jest w stanie utrzymać wymaganą minimalną prędkość płynięcia (5 węzłów). Jacht wzbudzał duże zainteresowanie i wątpliwości urzędników ze względu na niewielki rozmiar, ale bez problemu poradził sobie ze wszystkimi wymaganiami. Na czas płynięcia na pokładzie znaleźć musiała się dodatkowa załoga - procedura płynięcia przez kanał wymaga na pokładzie obecności sternika, 4 osób załogi do obsługi lin oraz advisora - pilota.

Kanał Panamski

Następny postój planowany jest na Polinezji Francuskiej po przepłynięciu ponad 4 tysięcy mil morskich. Szymon planuje pokonać ten odcinek w czasie około 2 miesięcy. Kluczowe będą pierwsze tygodnie kiedy musi przeciąć równik - obszar słabych wiatrów. Planuje żeglować na południe, by po około dwóch tygodniach obrać kurs na zachód i minąć Galapoagos. Następnie popłynie na Markizy lub na Tahiti. Decydować będą warunki pogodowe - w 2015 roku uaktywniło się zjawisko El Ninio, które wpływać będzie na zaburzenia zjawisko pogodowych na całej kuli ziemskiej, a zwłaszcza w regionie Pacyfiku.

Pozycja jachtu będzie aktualizowana raz dziennie i nanoszona na mapę zamieszczoną na stronie www.zewoceanu.pl oraz https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=zXRP0WqsgxrI.kf0-hG4jc7CI
Tagi: Maxus Solo Around
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 September

W Southamton wystartowała kolejna (ósma) edycja załogowych regat dookoła świata, tym razem pod nazwą The Volvo Ocean Race Round the World.
niedziela, 23 września 2001
W Łebie zakończył okołoziemski rejs Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Lady B" (ex "Wojewoda Pomorski"); Kapitan Krzysztof Baranowski stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył kulę ziemską pod żaglami.
sobota, 23 września 2000
Odbył się chrzest "Daru Przemyśla", na którym Henryk Jaskuła opłynął kulę ziemską w rejsie non stop.
czwartek, 23 września 1976
W Olsztynie powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
poniedziałek, 23 września 1946
Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni.
sobota, 23 września 1922