TYP: a1

Maxus Solo Around - "Atlantic Puffin" wpłynął na Pacyfik

czwartek, 14 maja 2015
Informacja prasowa | Dobrochna Nowak
Szymon Kuczyński rozpoczyna III etap rejsu Maxus Solo Around. 12 maja 2015 o 1235 UTC wypłynął z Panamy na Pacyfik. Tym samym rozpoczął się drugi rok życia jachtu Maxus 22 przygotowanego specjalnie na ten rejs w stoczni Northman. To 11 maja 2014 roku odbył się chrzest jachtu na którym otrzymał on swoje imię - Atlantic Puffin.

Szymon Kuczyński

Od tego czasu przepłynął już 12514 mil morskich w czasie 2797 h (w tym na silniku 26 h). Jego średnia prędkości to 4,47 wezły czyli 107,3 nm na dobę! Spotkał najróżniejsze warunki pogodowe - okresy ciszy, żeglugę na silnych prądach, oceaniczne fale oraz sztormy (maksymalna spotkana siła wiatru to 58 węzłów). Atlantic Puffin odwiedził w ciągu tego roku 34 porty w 15 krajach.

Miesięczny postój w Panamie spowodowany był problemami z biurokracją Kanału Panamskiego. Większość czasu spędził w Portobelo, położonym ok 20 mil od Colon. Na Atlantic Puffinie trzeba było zamontować pożyczony silnik przyczepny, dowieść przenośną toaletę, odbijacze i liny wymagane do przepłynięcia przez kanał. Ponadto Maxus 22 musiał przejść test prędkości aby udowodnić, że jest w stanie utrzymać wymaganą minimalną prędkość płynięcia (5 węzłów). Jacht wzbudzał duże zainteresowanie i wątpliwości urzędników ze względu na niewielki rozmiar, ale bez problemu poradził sobie ze wszystkimi wymaganiami. Na czas płynięcia na pokładzie znaleźć musiała się dodatkowa załoga - procedura płynięcia przez kanał wymaga na pokładzie obecności sternika, 4 osób załogi do obsługi lin oraz advisora - pilota.

Kanał Panamski

Następny postój planowany jest na Polinezji Francuskiej po przepłynięciu ponad 4 tysięcy mil morskich. Szymon planuje pokonać ten odcinek w czasie około 2 miesięcy. Kluczowe będą pierwsze tygodnie kiedy musi przeciąć równik - obszar słabych wiatrów. Planuje żeglować na południe, by po około dwóch tygodniach obrać kurs na zachód i minąć Galapoagos. Następnie popłynie na Markizy lub na Tahiti. Decydować będą warunki pogodowe - w 2015 roku uaktywniło się zjawisko El Ninio, które wpływać będzie na zaburzenia zjawisko pogodowych na całej kuli ziemskiej, a zwłaszcza w regionie Pacyfiku.

Pozycja jachtu będzie aktualizowana raz dziennie i nanoszona na mapę zamieszczoną na stronie www.zewoceanu.pl oraz https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=zXRP0WqsgxrI.kf0-hG4jc7CI
Tagi: Maxus Solo Around
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 June

W Sztokholmie otwarto Muzeum Okrętu "Vasa".
piątek, 15 czerwca 1990
Alfred Johnson, rybak nowofunlandzki na swojej dory o długości 5 m o nazwie "Centennial" wyruszył z Gloucester w pierwszy samotny rejs przez Atlantyk; dotarł do Liverpoolu 17 sierpnia tego roku.
czwartek, 15 czerwca 1876