TYP: a1

Udaremniono zamach na Kanał Sueski

środa, 8 lipca 2015
z mediów | WM
15 ton materiałów wybuchowych odkryły w poniedziałek egipskie siły bezpieczeństwa. 5 ton ładunków znaleziono w ciężarówce we wschodniej części miejscowości Al-Kantara leżącej po dwóch stronach Kanału Sueskiego, natomiast kolejne 10 ton było ukryte w różnych miejscach na zachodnim brzegu.


"Bittersee suezkanal" by gregor rom - Own work. Licensed under CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons.

O próbę zamachu są podejrzewani członkowie Bractwa Muzułmanów, organizacji powiązanej z obalonym w 2013 roku prezydentem Muhammadem Mursim. W związku z próbą ataku terrorystycznego egipskie służby aresztowały już 13 osób, w tym jednego z pracowników operatora Kanału Sueskiego.

Kanał Sueski stanowi jeden z najważniejszych szlaków żeglugowych na świecie. W 2009 roku przepłynęło przez niego ponad 35 tysięcy statków. Na 6 sierpnia zaplanowane jest otwarcie nowej nitki Kanału Sueskiego, co umożliwi żeglugę w obu kierunkach jednocześnie, dzięki czemu czas potrzebny na jego pokonanie skróci się z 22 do 11 godzin.
Tagi: Kanał Sueski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 June

Na tratwie wykonanej z siedmiu pni "Les Sept Petites Soeurs" z Callao w Peru wyruszył William Willis; rejs zakończył w Pago Pago na Samoa.
wtorek, 22 czerwca 1954
Na pokladzie "Lwowa" rozpoczynają się prace nad pierwszym polskim filmem o tematyce morskiej "Zew Morza".
środa, 22 czerwca 1927
Urodził się Zbigniew Chodnikiewicz, jeden z najbardziej znanych szkoleniowców polskich.
niedziela, 22 czerwca 1924