TYP: a1

Polski parawaning sposobem na wakacje w pandemii?

poniedziałek, 20 kwietnia 2020
Monika Frenkiel

Okazuje się, że nie tylko stanowiliśmy inspirację dla Francuzów, ucząc ich jedzenia widelcem. W dobie coronavirusa i wymuszonego dystansu być może cały świat przejmie nasz rodzimy wynalazek, czyli...parawaning na plażach!

 

Okazuje się, że parawan ogradzający kawałek, czasem całkiem spory, plaży, ten wynalazek peerelu a dziś symbol plażowego januszostwa może być odpowiedzią na współczesną potrzebę wakacyjnego plażowania połączoną z niezbędnym wymogiem trzymania dystansu. W każdym razie po pomysł sięgnęli Włosi, którzy, z właściwą sobie beztroską, planują już wakacje. I pobyt na rodzimych plażach.

Wszystko zaczęło się od słów włoskiej wiceminister m.in. od turystyki Lorenzy Bonaccorsi. W rozmowie z telewizją RAI pani Bonaccorsi zapowiedziała, że Włosi w wakacje będą mogli pójść na plaże. Oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, choć pomysły na zachowanie tych zasad są różne. Jednym z pomysłów władz jest promowanie turystyki w mniejszych miejscowościach, bliżej miejsc zamieszkania Włochów, zamiast w dużych, popularnych i mocno zatłoczonych kurortach czy też stworzenie godzin plażowania tylko dla osób z grup ryzyka, czyli np. seniorów. Rozważa się także pomysł okresowego dezynfekowania piasku. Najwięcej emocji wzbudził jednak pomysł pewnej firmy z Modeny, która zaproponowała...parawany. Jednak parawany nie takie rodem znad Bałtyku, z kijków i materiału - Nuova Neon Group 2 zaproponowała stawianie na plaży specjalnych boksów ze ścianami z pleksi. Długość ściany takiego boksu to 4,5 metra, co pozwoliłoby na umieszczenie w środku dwóch leżaków, nawet z parasolem. Wysokość ścian boksu to 2 metry a między boksami zachowana byłaby odległość 1,5 metra.


 

Włoska branża turystyczna potraktowała jednak propozycję pleksiglasowych boksów jako żart, i to mało śmieszny – w zamian za to całkiem serio rozważa się zwiększenie przestrzeni na plażach przypadających dla jednej rodziny. Władze z popularnego kurortu Bibione koło Wenecji zaproponowały 50 metrów kwadratowych plaży dla rodziny, nazywając projekt „Apartamentem na plaży”.

Do projektu niezbędna jest oczywiscie przestrzeń, więc władze Bibione planują wykorzystać większy niż do tej pory obszar piaszczystego brzegu, za to ustawić na nim zaledwie jedną trzecią parasoli, 7 tys. zamiast dotychczasowych 18 tysięcy. Obok każda rodzina będzie miała do dyspozycji stolik i leżaki bądź łóżka do opalania. Co może być znaczące, w takich warunkach, jak przewidują Włosi, nie byłyby potrzebne maseczki na twarzy. Co z pewnością pomoże uniknąć opalenia zaledwie połowy twarzy...

Tagi: parawan, plaża, Włochy, coronawirus
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 May

W Southampton zakończyła się 7 edycja Whitbread Race; zwycięża "Ef Language".
niedziela, 24 maja 1998
Urodził się Zygmunt Choreń, kapitan jachtowy, regatowiec morski, uczestnik rejsu na "Otago" w regatach Whitbread Race i przede wszystkim projektant żaglowców; m.in. zaprojektował żaglowce "Pogoria", "Iskra", "Dar Młodzieży", "Kaliakra", "Oceania", "Gwarek
sobota, 24 maja 1941