TYP: a1

Chorwacja szykuje się na zniesienie ograniczeń i sezon turystyczny

wtorek, 14 kwietnia 2020
Monika Frenkiel

Niektóre kraje szykują się do czasu, w którym zostaną zniesione ograniczenia. Jednym z nich jest Chorwacja. Kraj, który stosunkowo mało ucierpiał z powodu koronawirusa, chce w sezon letni wejść z impetem i skorzystać na tym, że Włochy i Hiszpania są w dużo gorszej sytuacji. W kraju rozpoczęły się intensywne przygotowania do sezonu letniego.

 

Chorwacja chce być zdecydowanym hitem wakacji i rusza ostro z przygotowaniami. 1 czerwca planuje się tutaj zniesienie wszystkie restrykcje – otwarte zostaną miejsca noclegowe, atrakcje turystyczne i obiekty gastronomiczne. Wszystko dlatego, że w Chorwacji, która i tak mało ucierpiała w pandemii, zgodnie z opiniami naukowców i lekarzy obecny tydzień będzie ostatnim, w którym liczba zarażonych w kraju będzie rosnąć.

 

Dlatego też Chorwaci chcą być gotowi na nadciągający sezon od razu, w momencie zniesienia restrykcji. Mało tego, Ministerstwo Turystyki i Chorwacka Wspólnota Turystyczna (HTZ) przygotowują się do intensywnych kampanii marketingowych.

 

Do tej pory (14 kwietnia) w Chorwacji wykonano prawie 18 tys. testów, dzięki którym potwierdzono 1,65 tys. przypadków zarażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 25 osób a udało się wyleczyć już 300 pacjentów.

Władze Chorwacji na czas pandemii podjęły decyzję o tymczasowym zamknięciu granic dla ruchu osobowego - mogą tu wjechać wyłącznie obywatele chorwaccy. Obywatelom państw członkowskich UE, państw strefy Schengen oraz państw stowarzyszonych ze strefą Schengen oraz członkom ich rodzin, a także osobom z państw trzecich posiadającym stały pobyt (lub wizy długoterminowe) umożliwia się tranzyt przez Chorwację podczas powrotu do krajów macierzystych. Nie można także w Chorwacji przemieszczać się poza miejsce stałego bądź czasowego zamieszkania – chyba, że na podstawie specjalnej przepustki wydawanej przez władze.

Tagi: Chorwacja, wakacje, turystyka
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932