TYP: a1

Nowy poziom parawaningu

czwartek, 4 sierpnia 2022
Hanka Ciężadło

Każdego lata w mediach pojawiają się artykuły na temat parawanów zdobiących polskie plaże. Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy anektowania w ten sposób wspólnej przestrzeni mają tu swoje racje. Nie zmienia to jednak faktu, że zjawisko eskaluje i w tym sezonie osiągnęło już szczyt absurdu. OK, miejmy nadzieję, że to szczyt. Czy tak jest w istocie, przekonamy się w kolejne wakacje.

 

Parawan, skarpety i sandały

Obstawianie się parawanami pomału przechodzi do legendy, podobnie, jak upodobanie niektórych plażowiczów do zakładania skarpet (najlepiej białych) do sandałów. Oba te zjawiska mają jednak pewne uzasadnienie, a ich entuzjaści przekonują, że są to niezwykle komfortowe rozwiązania, które tylko przez przypadek stały się tematem memów, żartów i konotacji z cebulą.

Do podstawowych zalet parawanów należą:

  • osłanianie przed wiatrem,
  • zapewnianie prywatności,
  • ochrona przed piaskiem.

No dobrze — i jeszcze wyznaczanie miejsca, do którego "byle kto" nie ma wstępu. A tak nawiasem mówiąc — mamy nadzieję, że parawan ze skórą dzika to jednak żart...

 

Sport narodowy?

Według Agencji Badań Rynku i Opinii SW Research, aż 68,8 proc. internautów zna zjawisko parawaningu, a 32 proc. uznaje go za „odbicie polskiej mentalności”. Czy słusznie?

I tak, i nie. Parawany plażowe wcale nie są naszym rodzimym wynalazkiem: można je spotkać w różnych, nieraz bardzo odległych częściach świata. Sęk w tym, że najbardziej przydają się w miejscach, gdzie występuje typowo polska kombinacja, a więc drobny piasek i silny wiatr. Na kamienistych lub osłoniętych od podmuchów plażach parawan nie jest aż tak przydatny. Czy zatem niepotrzebnie śmiejemy się z amatorów tego rodzaju konstrukcji?

Moja zagródka, moje krzesełko

Niestety istnieją ludzie, którzy z jakiegoś powodu lubią anektować dla siebie przestrzeń. Dotyczy to nie tylko parawanów na plażach, ale też leżaków nad hotelowymi basenami – tu akurat przodują nasi zachodni sąsiedzi, słynący z tego, że zaraz po śniadaniu (a niekiedy nawet przed) biegną udekorować taki leżaczek własnym ręcznikiem i „zająć” go w ten sposób.

Każde z tych zachowań jest równie słabe i każde denerwuje otoczenie, tym bardziej że, jak wspomniano na wstępie, proceder przypomina klasyczne gotowanie żaby i z roku na rok posuwa się coraz dalej. W tym sezonie hitem stały się zdjęcia parawanów pozostawianych na plaży przez noc – po to, by w kolejny dzień mieć już zajęte „swoje” miejsce. Co będzie za rok? Może stały abonament?

Tagi: Bałtyk, parawany, plaża
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 May

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520