TYP: a1

Nowy poziom parawaningu

czwartek, 4 sierpnia 2022
Hanka Ciężadło

Każdego lata w mediach pojawiają się artykuły na temat parawanów zdobiących polskie plaże. Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy anektowania w ten sposób wspólnej przestrzeni mają tu swoje racje. Nie zmienia to jednak faktu, że zjawisko eskaluje i w tym sezonie osiągnęło już szczyt absurdu. OK, miejmy nadzieję, że to szczyt. Czy tak jest w istocie, przekonamy się w kolejne wakacje.

 

Parawan, skarpety i sandały

Obstawianie się parawanami pomału przechodzi do legendy, podobnie, jak upodobanie niektórych plażowiczów do zakładania skarpet (najlepiej białych) do sandałów. Oba te zjawiska mają jednak pewne uzasadnienie, a ich entuzjaści przekonują, że są to niezwykle komfortowe rozwiązania, które tylko przez przypadek stały się tematem memów, żartów i konotacji z cebulą.

Do podstawowych zalet parawanów należą:

  • osłanianie przed wiatrem,
  • zapewnianie prywatności,
  • ochrona przed piaskiem.

No dobrze — i jeszcze wyznaczanie miejsca, do którego "byle kto" nie ma wstępu. A tak nawiasem mówiąc — mamy nadzieję, że parawan ze skórą dzika to jednak żart...

 

Sport narodowy?

Według Agencji Badań Rynku i Opinii SW Research, aż 68,8 proc. internautów zna zjawisko parawaningu, a 32 proc. uznaje go za „odbicie polskiej mentalności”. Czy słusznie?

I tak, i nie. Parawany plażowe wcale nie są naszym rodzimym wynalazkiem: można je spotkać w różnych, nieraz bardzo odległych częściach świata. Sęk w tym, że najbardziej przydają się w miejscach, gdzie występuje typowo polska kombinacja, a więc drobny piasek i silny wiatr. Na kamienistych lub osłoniętych od podmuchów plażach parawan nie jest aż tak przydatny. Czy zatem niepotrzebnie śmiejemy się z amatorów tego rodzaju konstrukcji?

Moja zagródka, moje krzesełko

Niestety istnieją ludzie, którzy z jakiegoś powodu lubią anektować dla siebie przestrzeń. Dotyczy to nie tylko parawanów na plażach, ale też leżaków nad hotelowymi basenami – tu akurat przodują nasi zachodni sąsiedzi, słynący z tego, że zaraz po śniadaniu (a niekiedy nawet przed) biegną udekorować taki leżaczek własnym ręcznikiem i „zająć” go w ten sposób.

Każde z tych zachowań jest równie słabe i każde denerwuje otoczenie, tym bardziej że, jak wspomniano na wstępie, proceder przypomina klasyczne gotowanie żaby i z roku na rok posuwa się coraz dalej. W tym sezonie hitem stały się zdjęcia parawanów pozostawianych na plaży przez noc – po to, by w kolejny dzień mieć już zajęte „swoje” miejsce. Co będzie za rok? Może stały abonament?

Tagi: Bałtyk, parawany, plaża
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 February

Opłynięcie Hornu przez s/y "Wojewoda Pomorski" pod dowództwem Wiesława Rakowskiego.
czwartek, 21 lutego 1980
"Chatka Puchatków" (przebudowana szalupa z "Batorego") dopływa do Santa Cruz na Teneryfie; dalszy etap rejsu prowadził na Karaiby.
sobota, 21 lutego 1959
Na VII Sejmiku Żeglarskim prezesem PZŻ wybrano Mariusza Zaruskiego.
niedziela, 21 lutego 1932
W Waszyngtonie umiera Henryk Arctowski, profesor, geofizyk, polarnik, uczestnik słynnej wyprawy antarktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do założenia pierwszej stracji polarnej na Wyspie Niedźwiedziej.
piątek, 21 lutego 1958