TYP: a1

Japonia wznowiła polowania na wieloryby

czwartek, 27 grudnia 2018
Z mediów/Onet.pl

Jeśli lubiliście Japonię, poważnie się zastanówcie, czy podtrzymać swoja sympatię… Otóż Japończycy, po długim czasie przepychanek z rozmaitymi instytucjami światowymi zakazującymi jej połowów wielorybów postanowiła zlekceważyć wszystkie ustalenia i wznowiła połów tych ssaków. Oficjalnie kraj ten uważa, że większość gatunków wielorybów nie jest zagrożona, a jedzenie wielorybiego mięsa to część japońskiej kultury.

Przypomnijmy: już w 1987 r., zaledwie rok po wejściu w życie międzynarodowego moratorium na komercyjne połowy wielorybów, Japonia rozpoczęła połowy w celach „naukowych”. W cudzysłowie, bowiem ostatecznie wielorybie mięso trafiało do sklepów. Cała akcja wywołała olbrzymie protesty na skalę światową, a w 2014 sprawa teoretycznie się zakończyła - wyrokiem Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, który zakazał połowów „naukowych” dokonywanych przez Japonię na wodach wokół Antarktydy. Wyrok powstrzymał Japończyków na krótko – już rok później połowy zostały wznowione, choć Japonia ograniczyła ich liczbę do 333 sztuk na rok. 

Obecna sytuacja jest wynikiem podobnego działania, w stylu „nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi”, na wzór niemal naszego ministra Szyszko. Po tym, jak we wrześniu 2018 roku Międzynarodowa Komisja Wielorybnictwa (IWC) po raz kolejny odrzuciła wniosek Japonii o zgodę na połowy komercyjne, Japonia postanowiła po prostu wycofać się z Komisji. I oświadczyła, że w lipcu wznawia połów wielorybów. Połów ograniczony będzie do wód terytorialnych Japonii i jej wyłącznej strefy ekonomicznej. "Od lipca 2019 r., po upływie w dniu 30 czerwca okresu wypowiedzenia, Japonia będzie przeprowadzać połów wielorybów w celach komercyjnych na swoich wodach terytorialnych i w swojej wyłącznej strefie ekonomicznej; nie będzie dokonywać połowu na Oceanie Antarktycznym i na półkuli południowej" - poinformował sekretarz japońskiego rządu Yoshihide Suga. A żeby dać całej akcji pozoru praworządności pan Suga oznajmił także, że połów będzie dokonywany zgodnie z prawem międzynarodowym i w ramach limitów wyliczonych zgodnie z metodami przyjętymi przez IWC w celu uniknięcia wywoływania negatywnych skutków populacji wielorybów. Tak jakby właśnie Japonia nie odrzuciła metod IWC.

Żeby było zabawnie, Japonia od dawna utrzymuje, że większość gatunków wielorybów nie jest zagrożona, a ich jedzenie jest częścią japońskiej kultury. Jednak większość Japończyków wielorybiego mięsa nie jada. Jego spożycie to zaledwie 0,1 proc. spożycia mięsa w Japonii.

Decyzję japońskiego rządu natychmiast potępiły rządy Australii i Nowej Zelandii, a także Greenpeace.

 

Tagi: Wieloryby, polowania, Japonia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 June

Grant Dalton na "NZ Endeavour" wygrywa w Southampton 6 edycję Whitbread Race.
piątek, 3 czerwca 1994
Na Atlantyku podczas regat Operation Sail tonie żaglowiec "Marques".
niedziela, 3 czerwca 1984
Z Gdyni w rejs na Islandię wyruszył s/y "Opal" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; jacht powrócił do Świnoujścia 17 lipca po przebyciu 3558 Mm.
poniedziałek, 3 czerwca 1968
Wodowanie "Columbii", pierwszego jachtu klasy 12-metrowej, który zdobył Puchar Ameryki.
wtorek, 3 czerwca 1958
Urodził się Marek Szurawski, najwiekszy polski szantymen, dziennikarz radiowy i telewizyjny, autor artykułów prasowych i książki o szantach i szantymenach.
czwartek, 3 czerwca 1948
Z Wysp Kanaryjskich wyruszył w podróż na kajaku Franz Romer; dotarł do Antyli po 88 dniach spedzonych na morzu. Zaginął na morzu w próbie przejścia następnego etapu z Antyli do Nowego Jorku.
niedziela, 3 czerwca 1928