TYP: a1

Niefortunna stłuczka u wybrzeży Japonii

poniedziałek, 8 lutego 2021
Anna Ciężadło

W dniu dzisiejszym w godzinach porannych miał miejsce dość nietypowy wypadek: japoński okręt podwodny podczas procedury wynurzania zderzył się z komercyjnym statkiem rybackim. Jak do tego doszło?

Przebieg wydarzeń

Do zderzenia dwóch jednostek doszło u wybrzeży Cape Ashizuri w prefekturze Kochi leżącej w zachodniej Japonii. Jednostka należąca do Japońskich Morskich Sił Samoobrony, będących de facto marynarką wojenną, była akurat w trakcie wynurzania. W trakcie tej procedury nastąpiła niespodziewana kolizja z prywatnym kutrem rybackim, który akurat przepływał w okolicy.

Co ciekawe, zgodnie z oficjalnymi informacjami, załoga kurta początkowo nawet nie odczuła uderzenia i nie miała świadomości, że doszło do zderzenia. Fakt wystąpienia kolizji potwierdził główny sekretarz rządu Japonii Katsunobu Kato.

Efekt?

Informacje o zdarzeniu podała do publicznej wiadomości japońska agencja prasowa Kyodo. Na szczęście, rybakom nic się nie stało. Jak podaje pan Katsunobu Kato, ich statek nie ucierpiał w wyniku tego zdarzenia. Obrażenia odniosło natomiast najprawdopodobniej trzech marynarzy wchodzących w skład załogi okrętu podwodnego, jednak nie są to potwierdzone informacje.

Mimo braku ofiar i większych strat (poza wizerunkowymi), rząd Japonii bardzo przejął się tę sprawą. W celu wyjaśnienia okoliczności zdarzenia natychmiast powołano specjalną komisję śledczą. Premier Yoshihide Suga zlecił jej zlecił jej także ustalenie, czy załoga kutra, jaki wziął udział w wypadku, na pewno nie potrzebuje pomocy.

Tagi: Japonia, okręt podwodny, kolizja, statek, Kochi
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 May

Zginął Kapitan Zbigniew Werpechowski; wypłynął w swój ostatni rejs na s/y "Wanda", w czasie trudnych warunków pogodowych, na Głębi Bornholmskiej wypadł za burtę, a poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
piątek, 23 maja 1975
Z afrykańskiego portu Safi wystartowała trzcinowa tratwa "Ra" pod dowództwem Thora Heyerdahla z zamiarem przepłyniecia Atlantyku, w celu potwierdzenia tezy, że na takich łodziach możliwa była migracja ludów w dawnych czasach. Niestety załoga musiała opuśc
piątek, 23 maja 1969
Do II Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy wystartowało 15 zawodników. Regaty wygrał Eric Tabarly na s/y "Pen Duick II" (czas zwycięzcy to 27 dni, 3 godziny i 56 minut).
sobota, 23 maja 1964
"Team New Zealand" wygrywa z "Desdafio Espanol" piąty wyścig w półfinale Louis Vuitton Cup w Walencji i awansuje do finału rywalizacji.
środa, 23 maja 2007
Statek szkolny "Lwów" wyrusza z Gdańska w pierwszy oceaniczny rejs.
środa, 23 maja 1923
Na Madagaskarze ginie Maurycy Beniowski, polski żołnierz i żeglarz; zesłany na Kamczatkę uprowadził statek żeglując na południe Azji, skąd w imieniu Francji dokonuje podboju Madagaskaru i zostaje jego władcą. Zmuszony do powrotu do Europy, następnie wyjec
wtorek, 23 maja 1786