TYP: a1

Niefortunna stłuczka u wybrzeży Japonii

poniedziałek, 8 lutego 2021
Anna Ciężadło

W dniu dzisiejszym w godzinach porannych miał miejsce dość nietypowy wypadek: japoński okręt podwodny podczas procedury wynurzania zderzył się z komercyjnym statkiem rybackim. Jak do tego doszło?

Przebieg wydarzeń

Do zderzenia dwóch jednostek doszło u wybrzeży Cape Ashizuri w prefekturze Kochi leżącej w zachodniej Japonii. Jednostka należąca do Japońskich Morskich Sił Samoobrony, będących de facto marynarką wojenną, była akurat w trakcie wynurzania. W trakcie tej procedury nastąpiła niespodziewana kolizja z prywatnym kutrem rybackim, który akurat przepływał w okolicy.

Co ciekawe, zgodnie z oficjalnymi informacjami, załoga kurta początkowo nawet nie odczuła uderzenia i nie miała świadomości, że doszło do zderzenia. Fakt wystąpienia kolizji potwierdził główny sekretarz rządu Japonii Katsunobu Kato.

Efekt?

Informacje o zdarzeniu podała do publicznej wiadomości japońska agencja prasowa Kyodo. Na szczęście, rybakom nic się nie stało. Jak podaje pan Katsunobu Kato, ich statek nie ucierpiał w wyniku tego zdarzenia. Obrażenia odniosło natomiast najprawdopodobniej trzech marynarzy wchodzących w skład załogi okrętu podwodnego, jednak nie są to potwierdzone informacje.

Mimo braku ofiar i większych strat (poza wizerunkowymi), rząd Japonii bardzo przejął się tę sprawą. W celu wyjaśnienia okoliczności zdarzenia natychmiast powołano specjalną komisję śledczą. Premier Yoshihide Suga zlecił jej zlecił jej także ustalenie, czy załoga kutra, jaki wziął udział w wypadku, na pewno nie potrzebuje pomocy.

Tagi: Japonia, okręt podwodny, kolizja, statek, Kochi
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 September

Po zwycięstwie w regatach Plymouth-Vilamoura-Plymouth już na Kanale La Manche w silnym wietrze "Almatur II" łamie maszt; po prowizorycznej naprawie jachtu kontynuuje żeglugę do Dover, tuż przed portem w wyniku wywrotki jacht zatonął, a załogę uratowano.
wtorek, 20 września 1983
Rozpoczęły się pierwsze po II wojnie światowej regaty o Puchar Ameryki; wszystkie wyścigi wygrała "Columbia" z Briggsem Cunninghamem jako skipperem.
sobota, 20 września 1958
W Hamburgu został zwodowany "Passat", bark przeznaczony dla armatora Ferdinanda Leisza; przez lata żeglował do Australii i Ameryki Południowej, a obecnie pełni funkcję statku muzeum w Travemuende.
środa, 20 września 1911