TYP: a1

Niefortunna stłuczka u wybrzeży Japonii

poniedziałek, 8 lutego 2021
Anna Ciężadło

W dniu dzisiejszym w godzinach porannych miał miejsce dość nietypowy wypadek: japoński okręt podwodny podczas procedury wynurzania zderzył się z komercyjnym statkiem rybackim. Jak do tego doszło?

Przebieg wydarzeń

Do zderzenia dwóch jednostek doszło u wybrzeży Cape Ashizuri w prefekturze Kochi leżącej w zachodniej Japonii. Jednostka należąca do Japońskich Morskich Sił Samoobrony, będących de facto marynarką wojenną, była akurat w trakcie wynurzania. W trakcie tej procedury nastąpiła niespodziewana kolizja z prywatnym kutrem rybackim, który akurat przepływał w okolicy.

Co ciekawe, zgodnie z oficjalnymi informacjami, załoga kurta początkowo nawet nie odczuła uderzenia i nie miała świadomości, że doszło do zderzenia. Fakt wystąpienia kolizji potwierdził główny sekretarz rządu Japonii Katsunobu Kato.

Efekt?

Informacje o zdarzeniu podała do publicznej wiadomości japońska agencja prasowa Kyodo. Na szczęście, rybakom nic się nie stało. Jak podaje pan Katsunobu Kato, ich statek nie ucierpiał w wyniku tego zdarzenia. Obrażenia odniosło natomiast najprawdopodobniej trzech marynarzy wchodzących w skład załogi okrętu podwodnego, jednak nie są to potwierdzone informacje.

Mimo braku ofiar i większych strat (poza wizerunkowymi), rząd Japonii bardzo przejął się tę sprawą. W celu wyjaśnienia okoliczności zdarzenia natychmiast powołano specjalną komisję śledczą. Premier Yoshihide Suga zlecił jej zlecił jej także ustalenie, czy załoga kutra, jaki wziął udział w wypadku, na pewno nie potrzebuje pomocy.

Tagi: Japonia, okręt podwodny, kolizja, statek, Kochi
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932