TYP: a1

Grenlandzkie lodowce topnieją coraz szybciej

środa, 23 stycznia 2019
Z mediów/rp.pl

Już pisaliśmy, że ocieplenie klimatu to nie fikcja i ma realny wpływ na wyspy na Pacyfiku, które w zastraszającym tempie znikają z powierzchni. Okazuje się, że sytuacja jest jeszcze gorsza, niż prognozowali naukowcy. Według najnowszych badań tempo, w jakim ubywa pokrywy lodowej Grenlandii, jest czterokrotnie szybsze niż w 2003 roku. A ma to realne przełożenie na podnoszenie się poziomu oceanów.

Największe ubytki pokrywy lodowej zaobserwowano w południowo-zachodniej części Grenlandii, gdzie lodowców właściwie nie ma. Ta część wyspy, dotąd nie była brana pod uwagę  jako zagrożenie.  „Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że mamy poważny problem z rosnącą ilością ubytku lodu bezpośrednio z niektórych dużych lodowców. Ale teraz dostrzegamy drugi poważny problem: coraz więcej masy lodu trafia do rzek i już jako wody roztopowe wpływa do morza" - przyznał Michael Bevis, profesor geodynamiki na Ohio State University.

Badania opracowano na podstawie danych z satelitów i stacji pomiarów masy lodowej. Wyniki opublikowano w „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Okazało się, że w latach 2002-2016 Grenlandia traciła 280 miliardów ton lodu rocznie. Żeby wam uświadomić skalę zjawiska – to ilość, która wystarcza na podniesienie poziomu mórz o 0,03 cala rocznie. A gdyby stopiła się cała pokrywa lodowa Grenlandii, poziom oceanów podniósłby się o siedem metrów. Dla wielu nadmorskich miejscowości do poważny problem, a często nawet być albo nie być. I nie chodzi tu tylko o wyspy na Pacyfiku, ale także wielkie miasta, takie jak Bangladesz, Miami czy Szanghaj.

Niestety prognozy nie są dobre – naukowcy przewidują, że  wzrost poziomu morza będzie coraz szybszy.

 

 

Tagi: Grenlandia, lodowiec, topnienie, klimat
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 June

Wojciech Skórski i Kazimierz Kwasiborski na jachcie klasy Micro "Agnessa" na Florydzie zakończyli rejs przez Atlantyk.
poniedziałek, 8 czerwca 1992
W Dartmouth na "Express Crusader" kończy rejs Naomi James; był to pierwszy kobiecy i samotny rejs trasą wokół trzech przylądków.
czwartek, 8 czerwca 1978
Z Górek Zachodnich wyruszył, z zamiarem opłynięcia Islandii, s/y "Euros" z Kapitanem Wojciechem Orszulokiem; powrócił do Górek w dniu 13.08.1968 r. po przebyciu 4500 Mm.
sobota, 8 czerwca 1968
W stoczni J. C. Tecklenborg w Geestemünde schodzi na wodę "Potosi" budowany dla F. Laeisza do obsługi linii południowoamerykańskiej.
sobota, 8 czerwca 1895