TYP: a1

To już koniec wielorybów biskajskich?

piątek, 19 listopada 2021
Hanka Ciężadło

Bardzo byśmy chcieli, żeby odpowiedź na tytułowe pytanie brzmiała: „ależ nie!”. Fakty nie napawają jednak optymizmem. Wedle najnowszych danych, cała żyjąca na wolności populacja tego gatunku wynosi 336 sztuk.

Mniej niż 100 z nich to samice – i mimo twierdzeń, że płeć to tylko „konstrukt społeczny”, w rzeczywistości oznacza to poważne kłopoty i być może jest początkiem końca tych pięknych zwierząt.

Niepokojące dane

Z raportu organizacji The North Atlantic Right Whale Consortium, zajmującej się badaniami wielorybów wynika, że w 2020 roku liczba wielorybów biskajskich spadła do najniższego poziomu od 20 lat. Jest to jednocześnie spadek o 10 procent w stosunku do poprzedniego roku.

Dodajmy, że ten gatunek waleni ma swoją specyfikę i rozwija się bardzo wolno. Młode osiągają dojrzałość płciową w wieku 10 lat. Ciąża trwa około 12 miesięcy i zwykle kończy się wydaniem na świat tylko jednego potomka. Matka przez rok karmi dziecko mlekiem, a opiekuje się nim nieco dłużej. Do kolejnej ciąży dochodzi dopiero po upływie 3-5 lat, a niekiedy nawet rzadziej.

Czemu jest ich tak mało?
Wieloryby biskajskie okazały się po prostu zbyt dobre, by ich nie łowić: były bardzo popularne, stanowiły łatwy łup, a przy tym miały (i nadal mają) jeszcze inną zaletę – ich ciała zawierają bardzo dużo cennego oleju.

Krótko mówiąc, łowienie tych ssaków było proste i opłacalne. Nic zatem dziwnego, że zostały drastycznie przetrzebione i obecnie są uznawane za jedne z najrzadszych waleni na świecie. W 1935 roku zakazano ich połowu, a w 1970 roku zostały objęte ochroną. Jednakże, jak widać, nie przynosi ona zamierzonych skutków.

Dlaczego wieloryby giną?

Prawda jest taka, że jako gatunek, za bardzo panoszymy się na morzach. Obecnie najczęstszą przyczyną śmierci wielorybów biskajskich jest zaplatanie w sieci rybackie. Na to niewiele można poradzić: wieloryb oddycha powietrzem i jeśli zapląta się i pozostanie pod wodą dłużej, niż potrafi wstrzymać oddech (czyli ponad 20 minut), po prostu się utopi.

Drugi powód jest jednak możliwy do wyeliminowania – często śmierć tych pięknych stworzeń następuje wskutek zderzenia ze statkami. Wieloryby biskajskie pływają powoli, zwykle nie osiągają nawet 5 węzłów. Często po prostu nie są w stanie uciec przed metalowym kadłubem. Przy poziomie techniki, jakim dysponujemy, można by przynajmniej spróbiwać zmniejszyć częstotliwość takich zderzeń.

 

Tagi: wieloryby, walenie, biskajskie, ochrona, gatunek, wymieranie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 July

W wieku 73 lat umiera Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni kapitan "Daru Pomorza".
sobota, 20 lipca 1985
Do eksploatacji wszedł jacht "Stomil" typu Draco zbudowany w szczecińskiej stoczni jachtowej. Przez 26 lat był użytkowany przez AKŻ w Łodzi; po wypadku w Świnoujściu przez 10 lat stał w hangarze.
środa, 20 lipca 1977
Rozpoczęła się w Gdyni Operacja Żagiel 1974 r. po raz pierwszy organizowana w Polsce.
sobota, 20 lipca 1974
Po udziale w regatach samotnych żeglarzy Davis Lewis wraz z żoną i dwójką małych dzieci wyruszył w rejs dookoła świata na katamaranie "Rehu Moana"; pierwszy etap rejsu prowadził z Newport, przez Cieśninę Magellana do Auckland w Nowej Zelandii, a powrotny
poniedziałek, 20 lipca 1964
Podpisanie umowy między władzami polskimi i konsorcjum francusko-polskim o budowie Basenu Żeglarskiego w Gdyni.
piątek, 20 lipca 1934
Urodził się Paweł Edmund Strzelecki, geolog i geograf, badacz Ameryki Północnej, później prowadził badania na Hawajach, Nowej Zelandii i Australii. Powrócił do Anglii w 1843 r., a dwa lata później wydał swoje główne dzieło - monografię Nowej Południowej W
czwartek, 20 lipca 1797
"Dar Pomorza" wychodzi w pierwszy powojenny rejs szkolny - do Marsylii; komendantem statku był Stefan Gorazdowski.
sobota, 20 lipca 1946
Startuje I edycja regat Kieler Woche.
czwartek, 20 lipca 1882