TYP: a1

145 grindwali na plaży w Nowej Zelandii

poniedziałek, 26 listopada 2018
Z mediów

Na plażę na Wyspie Stewarda (Nowa Zelandia) woda wyrzuciła 145 grindwali. Zwierząt nie udało się uratować.

 

W minioną sobotę wieczorem jeden z turystów poinformował władze o wyrzuceniu na mieliznę wzdłuż plaży w Zatoce Mason dużej liczby grindwali (ssaków z rodziny delfinowatych) . Ponad połowa zwierząt już nie żyła.  Reszta zwierząt została uśpiona ze względu na pogarszającą się kondycję i utrudniony dostęp do grindwali. „Niestety, prawdopodobieństwo, że uda się uratować pozostałe zwierzęta było bardzo niskie” - powiedział Ren Leppens z Regionalnego Departamentu Ochrony (DOC). „Oddalona lokalizacja, brak pracowników i pogarszający się stan grindwali oznaczały, że najbardziej ludzką rzeczą jest eutanazja”. ‒ dodał. 

Władze pracują nad kolejnymi krokami w tej sprawie z lokalną społecznością Maorysów – Maorysi często współpracują z tamtejszymi władzami przy usuwaniu ciał zwierząt i chowaniu ich zgodnie z lokalnymi wierzeniami. 
Wyrzucenie grindwali na mieliznę nie jest przypadkiem odosobnionym w Nowej Zelandii. Co roku dochodzi do ok. 80 takich wydarzeń, choć przeważnie dotyczy to pojedynczych sztuk, a nie całych stad. W ubiegłym roku na Wyspie Południowej na brzeg zostało wyrzuconych 400 grindwali. Było to trzecie co do wielkości tego typu zdarzenie w historii kraju. Największe miało miejsce w 1918 roku, kiedy na mieliznę wpłynęło tysiąc wielorybów. 
Nie wiadomo dokładnie, co powoduje, że ssaki trafiają na mieliznę. Możliwe przyczyny to choroby, błędy nawigacyjne, ucieczka, warunki pogodowe lub nagły odpływ. 

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 September

Zmarł Dariusz Bogucki, konstruktor statków i jachtu "Gedania", kapitan jachtowy, uczestnik wielu wypraw oceanicznych i polarnych, pod żaglami opłynął Horn i dotarł za oba kręgi polarne. Był również znanym publicystą i pisarzem; m.in. autorem książek - "Is
niedziela, 22 września 2002
Na jachcie "Neo Vent" z Trinite-sur-Mer drogą na zachód wyruszył w okołoziemski rejs Pierre Auboiroux; podróż zakończył 29.08.1966 r., a trasa wiodła przez Atlantyk, Panamę, Markizy, Cieśninę Torresa, Indie, Suez i Saint Tropez.
wtorek, 22 września 1964
Zagłada żaglowca "Teaping"; zbudowany w 1863 r., był jednym z pierwszych kliprów kompozytowych, regularnie brał udział w Tea Races (1856-1871).
piątek, 22 września 1871