TYP: a1

"Fryderyk Chopin" ma już maszty

piątek, 25 marca 2011
ChopinW tym tygodniu na "Fryderyku Chopinie" postawiono oba naprawione maszty. Po pięciu miesiącach oczekiwania oraz walki z PZU o odszkodowanie, rozpoczął się końcowy etap remontu polskiej jednostki. W pierwszej kolejności zamontowano grotmaszt (maszt tylni), w którym umieszczony jest również komin, a następnie fokmaszt (maszt przedni).

Na razie każdy z nich trzyma się na prowizorycznych sztagach i wantach, ale już rozpoczęto dopasowywanie właściwych lin olinowania stałego. Przed postawieniem każdy z masztów miał już założone i napięte krojcwanty, dzięki czemu górne części masztów były wstępnie usztywnione i wystarczyło przytrzymać kolumny prowizorycznymi linami, by bezpiecznie ustawić maszty we właściwej pozycji. Teraz załogę stałą i wolontariuszy pracujących na pokładzie czeka żmudna praca przy zakładaniu lin olinowania ruchomego, w miarę jak przy pomocy dźwigu będą zakładane kolejne reje na swoich miejscach.

Statek ma odpłynąć z Falmouth w połowie kwietnia.Źródło: www.szkolapodzaglami.org.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 July

W Newport zakończył transatlantyckie regaty samotników Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Polonez", który po przeliczeniu handicapowym został sklasyfikowany na 17 miejscu. W tych samych regatach 29. miejsce zajął Zbigniew Puchalski na s/y "Miranda" i 34
wtorek, 18 lipca 1972