TYP: a1

"Fryderyk Chopin" aresztowany

środa, 8 grudnia 2010
Weronika Morys
Fryderyk ChopinKapitan Ziemowit Barański poinformował wczoraj, że "Fryderyk Chopin" został aresztowany w Falmouth na wniosek prawników kutra rybackiego "Nova Spero", który holował uszkodzony żaglowiec do portu w Falmouth.

Właściciel jednostki, która holowała w październiku uszkodzony statek do wybrzeży brytyjskich, żąda 300 tys. dolarów zapłaty. "Fryderyk Chopin" został zatrzymany w ramach poręczenia majątkowego i pozostanie w areszcie do czasu, kiedy zapłata wpłynie na konto holownika. Rachunku nie można jednak uregulować, ponieważ firma PZU podjęła decyzję, że nie wypłaci odszkodowania.

"Szkoła pod żaglami" chce wytoczyć PZU proces o interpretację występującego w umowie sformułowania "heavy weather". PZU tłumaczy je jako "nadzwyczajne warunki pogodowe" i na tej podstawie odmawia wypłacenie odszkodowania. Zdaniem kpt. Baranowskiego oznacza to po prostu "warunki sztormowe". Trwają również negocjacje z firmą holowniczą, która chce otrzymać aż 300 tys. dolarów za usługę, która według "Szkoły pod Żaglami" powinna kosztować 40 tys. funtów.

Pomoc "Fryderykowi Chopinowi" zaoferowały polskie firmy - jedna z nich na własnych koszt przywiozła do Polski uszkodzone żagle, druga naprawi je również za darmo.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 November

Kpt. Katarzyna Mazurek została pierwszą kobietą na stanowisku dowódcy okrętu wojennego polskiej marynarki wojennej. Kpt. Mazurek została dowódcą ORP Lublin.
środa, 30 listopada 2016
Zmarł Juliusz Sieradzki (ur. 1912 r.), już w latach trzydziestych projektant małych jachtów mieczowych z ożaglowaniem 5, 10, 12 m2, na których wygrywał niemal wszystkie regaty. M. in. zaprojektował popularną Omegę.
wtorek, 30 listopada 1999