TYP: a1

“Chopin” wraca do kraju

poniedziałek, 27 czerwca 2011

Fot. Remigiusz Józefowicz
Wreszcie zakończył się ośmiomiesięczny przymusowy pobyt żaglowca "Fryderyk Chopin" w brytyjskim porcie Falmouth. Areszt nałożony na statek został zdjęty. "Chopin" otrzymał zgodę na opuszczenie portu i obecnie jest w drodze do Szczecina.


Areszt nałożony na polski statek był związany z roszczeniami kutra "Nova Spero", który odholował "Fryderyka Chopina" do Falmouth 29 października 2010 roku, gdy w czasie rejsu na Karaiby, przy sztormowej pogodzie żaglowiec stracił oba maszty. Właściciel kutra domaga się zapłaty za holowanie w wysokości jednej trzeciej - jednej drugiej wartości statku. W piątek rano prawnicy reprezentujący właściciela kutra "Nova Spero" zgodzili się na zdjęcie aresztu z polskiego żaglowca w zamian za gwarancję zabezpieczenia ich roszczeń przez nowego armatora statku - firmę 3Ocean. Polski bryg z nowymi masztami planuje przybycie do Szczecina przed końcem miesiąca.


TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 June

Na jachcie "Svaap" do załogowych regat bermudzkich wystartował William Albert Robinson; na Bermudach żeglarz pożegnał przyjaciół i tylko z jednym bermudzkim chłopcem pożeglował przez Kanał Panamski na Galapagos, Tahiti, później Fidżi, Indonezję, Cieśninę
sobota, 23 czerwca 1928
Na jachcie o nazwie "Saoirse" wyruszył w załogowy rejs dookoła świata Irlandczyk O'Brien, pierwszy żeglarz, który żeglował wokół trzech przylądków Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn.
sobota, 23 czerwca 1923
Urodził się Czesław Czarnowski, doktor medycyny, profesor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, wybitny artysta-marynista. Od 1899 r. kapitan jachtowy, członek dawnych jachtklubów w Nowogrodzie i Petersburgu, działacz Ligi Morskiej w Wilnie, od 1925 r.
sobota, 23 czerwca 1883