TYP: a1

Marynarka wojenna Austro-Węgier w I wojnie światowej 1914-1918

środa, 3 listopada 2010
Z.
Marynarka wojennaWybrzeże Chorwacji jest jak wiadomo oblegane przez polskich żeglarzy, przez lato w portach i marinach możemy usłyszeć rodaków. Wiele z tych osób nie ma pojęcia o historii tego akwenu i toczących się na tym obszarze ciężkich bojów morskich. Tę lukę wypełnia książka Karoly Csonkareti'ego „Marynarka Wojenna Austro-Węgier w I Wojnie Światowej”. Autor od lat bada historię floty Austro-Węgier i stał się w tej dziedzinie prawdziwym autorytetem.

Warto zatem po tę książkę sięgnąć, wtedy z większą przyjemnością i znajomością tematu można zwiedzać muzeum znajdujące się nad górującym nad Pulą Arsenałem. Pula bowiem była największym portem ck floty i to portem, w którym te okręty remontowano. Takoż żegluga po Zatoce Kotorskiej będzie jeszcze atrakcyjniejsza gdy posiądziemy wiedzę, że właśnie tu mieściła się baza okrętów podwodnych, które stąd wypływały na rajdy przeciwko flocie włoskiej na Adriatyku i Morzu Śródziemnym. Ciekawostką może być fakt, że Zatoka Kotorska należała wówczas do Cesarstwa Austro-Węgierskiego, a granica z Królestwem Czarnogóry leżała nieopodal, nie tak jak to się ma obecnie, kiedy teren ten stanowi obszar Czarnogóry. Niech nikogo nie zmyli mało atrakcyjny tytuł, przystojny poważnej pracy naukowej. Tak, to monografia, ale napisana bardzo wartkim językiem, z obszernymi, barwnymi opisami bitew morskich, zebranych na podstawie ustnych relacji uczestników – zatem, to się czyta. Osobną atrakcją tej publikacji jest posłowie nieodżałowanego profesora Pawła Wieczorkiewicza, w którym poznamy losy Polaków służących w CK Marynarce, a którzy po zakończeniu wojny rozpoczęli służbę pod biało-czerwoną banderą. No i wreszcie może wreszcie przestanie nas śmieszyć fakt, że Regentem powstałego po I Wojnie Królestwa Węgier był Admirał.

Csonkareti Karoly
"Marynarka wojenna Austro-Węgier w I wojnie światowej 1914-1918
"
Rok wydania: 2004
ISBN: 83-918940-3-7

Oprawa: twarda
Ilość stron: 424
Wymiary: 170 x 240
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 July

W wieku 86 lat zmarł Zenon Gralak, żeglarz, działacz Pomorskiego Związku Żeglarskiego, dziennikarz i publicysta morski oraz współtwórca nagrody „Rejs Roku”
środa, 15 lipca 1410
Z Port Huron (USA) na Jeziorze Huron wyruszył jacht "Gemini" biorąc udział w regatach Millennium 600 organizowanych wspólnie przez Bayview Yacht Club i Chicago Yacht Club z okazji stulecia regat Chicago Mac. Trasa liczyła 600 mil i prowadziła przez jezior
sobota, 15 lipca 2000
Zmarła Kpt. Teresa Dudzic-Zając; już w 1946 roku była zawodniczką i działaczką Akademickiego Związku Morskiego we Wrocławiu, potem wieloletnim członkiem kadry narodowej, później została trenerem i sędzią.
poniedziałek, 15 lipca 2002
Umiera Bogdan Dacko, który jako pierwszy po wojnie przepłynął Atlantyk na s/y "Hermes".
niedziela, 15 lipca 1990
Urodziła się Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, która na s/y "Mazurek" jako pierwsza kobieta na świecie odbyła samotny kobiecy rejs dookoła świata.
środa, 15 lipca 1936
W Gdyni odbył się chrzest żaglowca "Zawisza Czarny", jednostki przeznaczonej dla harcerzy, zbudowanej na bazie lugotrawlera "Cietrzew", który wcześniej został wycofany z eksploatacji.
piątek, 15 lipca 1960
Odbyła się kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; kolejny raz wygrała załoga amerykańskiego jachtu - obrońcy pucharu "Resolute" z Kpt. Charlesem Adamsem.
czwartek, 15 lipca 1920