TYP: a1

Marynarka wojenna Austro-Węgier w I wojnie światowej 1914-1918

środa, 3 listopada 2010
Z.
Marynarka wojennaWybrzeże Chorwacji jest jak wiadomo oblegane przez polskich żeglarzy, przez lato w portach i marinach możemy usłyszeć rodaków. Wiele z tych osób nie ma pojęcia o historii tego akwenu i toczących się na tym obszarze ciężkich bojów morskich. Tę lukę wypełnia książka Karoly Csonkareti'ego „Marynarka Wojenna Austro-Węgier w I Wojnie Światowej”. Autor od lat bada historię floty Austro-Węgier i stał się w tej dziedzinie prawdziwym autorytetem.

Warto zatem po tę książkę sięgnąć, wtedy z większą przyjemnością i znajomością tematu można zwiedzać muzeum znajdujące się nad górującym nad Pulą Arsenałem. Pula bowiem była największym portem ck floty i to portem, w którym te okręty remontowano. Takoż żegluga po Zatoce Kotorskiej będzie jeszcze atrakcyjniejsza gdy posiądziemy wiedzę, że właśnie tu mieściła się baza okrętów podwodnych, które stąd wypływały na rajdy przeciwko flocie włoskiej na Adriatyku i Morzu Śródziemnym. Ciekawostką może być fakt, że Zatoka Kotorska należała wówczas do Cesarstwa Austro-Węgierskiego, a granica z Królestwem Czarnogóry leżała nieopodal, nie tak jak to się ma obecnie, kiedy teren ten stanowi obszar Czarnogóry. Niech nikogo nie zmyli mało atrakcyjny tytuł, przystojny poważnej pracy naukowej. Tak, to monografia, ale napisana bardzo wartkim językiem, z obszernymi, barwnymi opisami bitew morskich, zebranych na podstawie ustnych relacji uczestników – zatem, to się czyta. Osobną atrakcją tej publikacji jest posłowie nieodżałowanego profesora Pawła Wieczorkiewicza, w którym poznamy losy Polaków służących w CK Marynarce, a którzy po zakończeniu wojny rozpoczęli służbę pod biało-czerwoną banderą. No i wreszcie może wreszcie przestanie nas śmieszyć fakt, że Regentem powstałego po I Wojnie Królestwa Węgier był Admirał.

Csonkareti Karoly
"Marynarka wojenna Austro-Węgier w I wojnie światowej 1914-1918
"
Rok wydania: 2004
ISBN: 83-918940-3-7

Oprawa: twarda
Ilość stron: 424
Wymiary: 170 x 240
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 August

Z basenu jachtowego w Gdyni wyszła w rejs przebudowana szalupa statkowa "Chatka Puchatków", na której Jerzy Tarasiewicz i Janusz Misiewicz przepłynęli Altantyk (rejs zakończyli na Martynice 02.04.1959 r.)
piątek, 8 sierpnia 1958
Rozpoczął powojenną działalność Oddział Morski Yacht Klubu Polski; pracowali w nim m.in. Henryk Proszowski, Mieczysław Przewłocki, a na jego czele stanął kontradmirał Włodzimierz Steyer
środa, 8 sierpnia 1945
Na 35. milowej trasie odbyły się II regaty o Puchar Ameryki. Wśród startujących był także zwycięzca I regat, ale tym razem zajął 4. miejsce. W regatach zwyciężył amerykański "Magic"; puchar pozostał w Ameryce
poniedziałek, 8 sierpnia 1870