TYP: a1

Grga Novak "Jadransko more u sukobima i borbama kroz stoljeća"

sobota, 29 czerwca 2013
MZ

Każdego roku przybywa polskich żeglarzy na Adriatyku. Po wodach obmywających wybrzeże Chorwacji płyną jachty, na których słychać język polski, na kamienistych plażach swoje ciała wystawiają do słońca przybysze z Krakowa, Pcimia, Poznania, Knurowa i Młocin, tudzież z innych nawet najbardziej prowincjonalnych zakątków Polski. 


Chorwacja stała się najchętniej odwiedzanym przez Polaków wakacyjnym celem. Oczywiście spora część tych, którzy tu docierają mają „w głębokim poważaniu” - by użyć eufemizmu – historię kraju, czy też szerzej obszaru, na którym ten kraj leży. Są jednak tacy, którym nie wystarcza słońce, ciepłe morze i atmosfera leniwego wypoczynku. To dla nich wydawane są rozliczne przewodniki. Te omawiające Chorwację można liczyć w dziesiątki, ale to publikacje mające ułatwić zwiedzanie. Informacje dotyczące dziejów podawane są w nich zazwyczaj w sposób skrótowy.


Osobnik spragniony obszerniejszej wiedzy będzie szukał monografii. Książka, o której tu mowa jest właśnie świetną monografią omawiającą burzliwą i barwną historię Adriatyku. Jej autor Grga Novak, to jeden z najwybitniejszych chorwackich badaczy. W dwóch niezbyt opasłych tomach czytelnik znajdzie opowieść o Adriatyku od czasów prehistorycznych do agresji niemieckiej w 1941 roku, kiedy to upadło Królestwo Jugosławii.


Motywem przewodnim tej opowieści są oczywiście konflikty i walki jakie na tym terenie i tych wodach się toczyły, a że nieźle się kotłowało, to jest o czym czytać. Pojawiają się Grecy, Ilirowie, Rzymianie, by po latach ustąpić miejsca Słowianom. Na tę arenę wkraczają Węgrzy i toczą wojnę z Wenecjanami. Możemy przeczytać o tureckiej dominacji, o uskokach… wymieniać można długo. Teoretycznie jest to praca naukowa, ale talent i pióro autora powoduje, że czyta się jak powieść awanturniczą. Rzecz godna polecenia, bowiem zaznajomienie się z tą barwną historią znakomicie uatrakcyjnia żeglowanie po modrych wodach Jadrana. Jedyną wadą, za to poważną tej pracy jest fakt, iż nie jest dostępna w języku polskim. Zatem to rzecz dla desperatów, którzy nabyli już pewną znajomość chorwacczyzny i znaleźli w sobie dość siły by podjąć się lektury ze słownikiem w ręku. Ale warto! A tak na marginesie – może by się znalazł wydawca, który by podjął ryzyko udostępnienia tej pracy polskim miłośnikom Chorwacji.


Grga Novak „Jadransko more u sukobima i borbama kroz stoljeća”

Tom I Do prodaje Dalmacije Veneciji 1409 godine

Tom II Od 1409 godine do Drugog svjetskog rata

Wydawca: Marjan Tisak d.o.o.

Tom I stron: 239

Tom II stron:272

Cena: 29 kn

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 February

Zmarł kapitan Zdzisław Paska, jeden z najbardziej doświadczonych polskich kapitanów jachtowych XX wieku, wspaniały żeglarz i wychowawca młodzieży, wieloletni kapitan i opiekun jachtu „Magnolia”.
niedziela, 5 lutego 2017
Przylądek Horn opłynął s/y "Otago" pod dowództem Kpt. Zdzisława Pieńkawy; Przylądek Horn opłynął s/y "Copernicus" pod dowództem Kapitana Zygfryda Perlickiego.
wtorek, 5 lutego 1974
Bernard Moitessier na "Joshua" mija Przylądek Horn podczas The Golden Globe.
środa, 5 lutego 1969
W Sartanie w Rosji urodził się Stefan Gorazdowski. Jednen z pierwszych kapitanów polskiej floty handlowej, autor podręczników z nawigacji.
niedziela, 5 lutego 1911