TYP: a1

Sieradzki na koniec jubileuszu

czwartek, 13 listopada 2014
Informacja prasowa | Ewa Górska
Tablica poświęcona Juliuszowi Sieradzkiemu odsłonięta została wczoraj (tj. 12 listopada) w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. Na „Darze Pomorza” zaś uroczyście zakończono obchody jubileuszu 90-lecia Yacht Klubu Polski Gdynia.

Sieradzki

Tablica poświęcona znakomitemu polskiemu żeglarzowi, twórcy klasy narodowej Omega odsłonięta została o godz. 18 przez wiceprzewodniczącą Rady Miasta Gdyni Joannę Zielińską (reprezentującą prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka), prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusława Witkowskiego i komandora YKP Gdynia Adama Selonke.

Tablicę poświęcił duszpasterz ludzi morza ks. Edward Pracz.

Sieradzki - odsłonięcie tablicy

Zaraz potem na statku-muzeum „Dar Pomorza” odbyła się uroczystość zakończenia jubileuszu 90-lecia działalności YKP Gdynia, podczas której wręczono specjalne odznaki dla członków i przyjaciół klubu. Wśród gości była m. in. posłanka PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Przypomnijmy, że PoZŻ był współorganizatorem obchodów. W maju, w ramach jubileuszu, ogłosiliśmy rok 2014 „Rokiem admirała Józefa Unruga”. Unrug był pierwszym i jedynym przedwojennym komandorem YKP Gdynia. Organizował i wspierał działalność wszystkich ówczesnych gdyńskich klubów żeglarskich.

YKP Gdynia obchodzy 90-lecia

Równocześnie z ogłoszeniem „Roku Unruga” otworzyliśmy wystawę poświęconą Admirałowi. Jej trzon stanowiła ponad setka, często unikalnych, zdjęć Unruga. Ale obejrzeć na niej można było również osobiste pamiątki Admirała, a nawet posłuchać jego głosu. Wystawa była czynna codziennie w godz. 10-18 od 16 maja do 11 listopada. W tym czasie odwiedziło ją 3 tysiące gości.

W ramach „Roku Unruga” zorganizowaliśmy także poświęcone mu spotkania. W jednym z nich uczestniczył Artur Unrug, prawnuk Admirała i Katarzyna Rodziewicz, obecna właścicielka rodowego majątku Unrugów, niestrudzona propagatorka tej postaci. Gościem drugiego spotkania „unrugowskiego” był biograf Admirała, znakomity polski marynista, Mariusz Borowiak.

Sieradzki

W ramach obchodów 90-lecia YKP Gdynia PoZŻ przypomniał także inną postać związaną z tym klubem, wspomnianego wyżej, Juliusza Sieradzkiego. Powstała poświęconą mu wystawa, zaś 4 października w ramach Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej odbył się, zorganizowany przez PoZŻ, Memoriał Juliusza Sieradzkiego w klasie Omega. Impreza ta na Zatoce Gdańskiej przeprowadzona została po raz pierwszy.

Materiały związane z obchodami 90-lecia YKP Gdynia, admirałem Unrugiem i Juliuszem Sieradzkim, jak również pełną relację z przebiegu jubileuszu znaleźć można na stronie, prowadzonego przez PoZŻ, Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego: www.muzeum.pozz.org.pl.

Zdjęcia Tadeusz Lademann
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 August

Opuścił Bermudę jacht "Gemini" z zamiarem ustanowienia polonijnego rekordu trasy z St. George's do portu Horta na Azorach. Przybył tam 18 sierpnia. Trasę 1,905 mil "Gemini" przebyl w 13 dni, 19 godzin, 29 minut i 20 sekund. Jest to rekord dla jachtów polo
środa, 4 sierpnia 2004
Z Plymouth wystartowały regaty Anglia-Australia (Parmelia Cup) z okazji 150 rocznicy przybycia do Freemantle angielskiego żaglowca "Parmelia" z pierwszymi cywilnymi kolonistami; bezwzględnie najszybszy w tym wyścigu był "Wojewoda Pomorski" dowodzony przez
sobota, 4 sierpnia 1979
S/y "Alf" pod dowództwem Kpt. Bogdana Olszewskiego wyruszył w udany rejs do Murmańska (powrót 29.09)
piątek, 4 sierpnia 1972
Na pokładzie jachtu "Generał Zaruski" rozpoczął się XVI Sejmik PZŻ, na którym na prezesa wybrano Kazimierza Petrusewicza, wychowanka Państwowej Szkoły Morskiej w Tczewie, później wiceministra żeglugi i profesora UW
niedziela, 4 sierpnia 1946