TYP: a1

Sieradzki na koniec jubileuszu

czwartek, 13 listopada 2014
Informacja prasowa | Ewa Górska
Tablica poświęcona Juliuszowi Sieradzkiemu odsłonięta została wczoraj (tj. 12 listopada) w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. Na „Darze Pomorza” zaś uroczyście zakończono obchody jubileuszu 90-lecia Yacht Klubu Polski Gdynia.

Sieradzki

Tablica poświęcona znakomitemu polskiemu żeglarzowi, twórcy klasy narodowej Omega odsłonięta została o godz. 18 przez wiceprzewodniczącą Rady Miasta Gdyni Joannę Zielińską (reprezentującą prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka), prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusława Witkowskiego i komandora YKP Gdynia Adama Selonke.

Tablicę poświęcił duszpasterz ludzi morza ks. Edward Pracz.

Sieradzki - odsłonięcie tablicy

Zaraz potem na statku-muzeum „Dar Pomorza” odbyła się uroczystość zakończenia jubileuszu 90-lecia działalności YKP Gdynia, podczas której wręczono specjalne odznaki dla członków i przyjaciół klubu. Wśród gości była m. in. posłanka PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Przypomnijmy, że PoZŻ był współorganizatorem obchodów. W maju, w ramach jubileuszu, ogłosiliśmy rok 2014 „Rokiem admirała Józefa Unruga”. Unrug był pierwszym i jedynym przedwojennym komandorem YKP Gdynia. Organizował i wspierał działalność wszystkich ówczesnych gdyńskich klubów żeglarskich.

YKP Gdynia obchodzy 90-lecia

Równocześnie z ogłoszeniem „Roku Unruga” otworzyliśmy wystawę poświęconą Admirałowi. Jej trzon stanowiła ponad setka, często unikalnych, zdjęć Unruga. Ale obejrzeć na niej można było również osobiste pamiątki Admirała, a nawet posłuchać jego głosu. Wystawa była czynna codziennie w godz. 10-18 od 16 maja do 11 listopada. W tym czasie odwiedziło ją 3 tysiące gości.

W ramach „Roku Unruga” zorganizowaliśmy także poświęcone mu spotkania. W jednym z nich uczestniczył Artur Unrug, prawnuk Admirała i Katarzyna Rodziewicz, obecna właścicielka rodowego majątku Unrugów, niestrudzona propagatorka tej postaci. Gościem drugiego spotkania „unrugowskiego” był biograf Admirała, znakomity polski marynista, Mariusz Borowiak.

Sieradzki

W ramach obchodów 90-lecia YKP Gdynia PoZŻ przypomniał także inną postać związaną z tym klubem, wspomnianego wyżej, Juliusza Sieradzkiego. Powstała poświęconą mu wystawa, zaś 4 października w ramach Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej odbył się, zorganizowany przez PoZŻ, Memoriał Juliusza Sieradzkiego w klasie Omega. Impreza ta na Zatoce Gdańskiej przeprowadzona została po raz pierwszy.

Materiały związane z obchodami 90-lecia YKP Gdynia, admirałem Unrugiem i Juliuszem Sieradzkim, jak również pełną relację z przebiegu jubileuszu znaleźć można na stronie, prowadzonego przez PoZŻ, Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego: www.muzeum.pozz.org.pl.

Zdjęcia Tadeusz Lademann
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 June

Karol Jabłoński podpisuje kontrakt z niemieckim zespołem na prowadzenie ekipy niemieckiej w 33. edycji Pucharu Ameryki.
środa, 27 czerwca 2007
Zakończył II regaty OSTAR Kpt. K. Jaworski na s/y "Spaniel II", zwycięzca w punktacji jachtów jednokadłubowych i szósty w klasyfikacji generalnej.
piątek, 27 czerwca 1980
Urodził się Adam Jasser, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, założyciel kilku klubów żeglarskich, inicjator powołania "Bractwa Żelaznej Szekli", magazynu telewizyjnego "Messa", "Mazurskiej Operacji Żagiel", "Szkoły pod Żaglami" i wielu innych przedsięwzięć
niedziela, 27 czerwca 1937
Joshua Slocum na s/y "Spray" zamyka w Newport wokółziemską pętlę; był to pierwszy w historii żeglarstwa samotny rejs dookoła świata.
poniedziałek, 27 czerwca 1898